La flash-interviu, după Poli Iași – Farul Constanța 2-3, Constantin Budescu (34 de ani) a fost întrebat de reporteri, printre altele, dacă a fost furios pentru că Gică Hagi l-a scos de pe teren în minutul 67.

Talentatul fotbalist al grupării de la malul mării a avut o prestație foarte bună, reușind să înscrie un gol și să ofere o pasă decisivă contra lui Poli Iași.

„A trebuit să ne retragem”. Constantin Budescu, furios că a fost scos de Gică Hagi de pe teren?! Reacția decarului de la Farul e tranșantă

Constantin Budescu a fost din nou decisiv pentru Farul Constanța, vineri seară, de Ziua Națională a României. Mijlocașul în vârstă de 34 de ani a început din postura de titular partida cu Poli Iași, din runda cu numărul 18 a Superligii, iar în prima repriză a făcut diferența. Budescu a deschis scorul în minutul 10, după care, în minutul 45+8, a oferit assistul de la golul lui Louis Munteanu.

Tot în prima repriză, în minutul 16, a marcat și Rivaldinho, iar Farul a condus-o pe Poli Iași cu 3-0 la pauză.

Însă, în repriza secundă, Poli Iași a punctat rapid de două ori, prin Harrison și Roman. În minutul 68, când tabela indica scorul de 2-3, Budescu a fost înlocuit de argentinianul Marco Borgnino. „Budi” a părut puțin supărat în momentul în care a părăsit terenul, astfel că la flash-interviu a fost întrebat despre acest aspect. În replică, fotbalistul a răspuns:

„Supărat că am fost schimbat? De ce să fiu supărat? A trebuit să ne retragem. Deja era 3-2 și am preferat să menținem acest rezultat”, a declarat Constantin Budescu.

Referitor la meci, mijlocașul a adăugat:

„Rămânem cu acea repriză bună, din păcate a două repriză nu am mai jucat la fel, nu ne-am mai creat ocazii de gol, am preferat să ne retragem, cu toate că nu ne-am dorit.

Am primit gol repede, am intrat într-o degringoladă și cam asta a fost. Am obținut trei puncte și chiar dacă am suferit, zic eu că sunt meritate. Asta ne mai trebuia, să ne egaleze iar în ultimul minut. După ce cu Botoșani și FC Hermannstadt am fost egalați pe final”, a adăugat Budescu.

În încheiere, fotbalistul a fost întrebat și despre tragerea la sorți a grupelor EURO 2024, care e programată sâmbătă, 2 decembrie, la Hamburg:

(n.r. – ce echipe vrea la tragerea la sorți?) Nu îmi doresc nimic pentru națională, decât ca ei să joace bine și, de ce nu, să iasă din grupe. Toate echipele sunt puternice. Nu mai sunt echipe accesibile, mai ales după calificări. Le urez baftă și felicitări pentru ce au reușit acolo”, a declarat Constantin Budescu, la Digi Sport.

Poli Iași – Farul Constanța 2-3 | Echipele de start

Poli Iași: Lung – Martac, Samayoa, Katanec, R. Ispas – A. Roman, Bordeianu, Garrobio – A. Dumitru, Harrison, Figueiredo
Rezerve: Ailenei, Florin Ilie, V. A. Ciobanu, Gheorghiță, R. Tincu, R. Ion, S. Buș, Stefanovici, Jatoba
Antrenor: Leo Grozavu

Farul: Aioani – Dussaut, Larie, M. Popescu, Kiki – Vînă, Artean, Grameni – Rivaldinho, Louis Munteanu, Budescu
Rezerve: Buzbuchi, Sîrbu, Marins, Queiros, N. Popescu, Borgnino, E. Sali, A. Mazilu, Da Costa
Antrenor: Gheorghe Hagi

Publicat: 01 12. 2023, 23:33