Constantin Budescu, distrus după Poli Iași – Farul 2-3. „În afară nici nu te primesc pe teren sau în vestiar cu așa fizic!”

Constantin Budescu a dat gol și pasă de gol în meciul câștigat de Farul Constanța cu Poli Iași, scor 3-2, în etapa a 18-a din Superliga, însă fostul jucător de la FCSB a fost distrus de Adrian Cristea.

Farul Constanța s-a impus în Copou, scor 3-2, în fața lui Poli Iași, iar Constantin Budescu a deschis scorul în minutul 10, iar în 45+8 a oferit pasa decisivă la reușita lui Louis Munteanu.

Constantin Budescu a impresionat în Poli Iași – Farul, dar mijlocașul este distrus pentru forma fizică

Chiar dacă Constantin Budescu a contribuit la victoria echipei sale din etapa a 18-a din Superliga, Adrian Cristea nu a rămas impresionat de mijlocașul în vârstă de 34 de ani.

Adrian Cristea a scos în evidență faptul că forma fizică a lui Constantin Budescu lasă de dorit, iar acesta susține că Budi nu ar fi fost primit la nicio echipă din străinătate din cauza problemelor cu kilogramele în plus pe care le are.

„Budescu cu o apariţie şi un fizic debordante. E un jucător foarte bun şi e simpatic, dar acum să fim realişti, serioşi, în fotbalul profesionist nu avea ce să caute. Cred că în afară nici nu te primesc pe teren sau în vestiar cu aşa fizic”, a declarat Adrian Cristea, conform Prima Sport.

Budescu, unul dintre cei mai importanți jucători de la Farul Constanța

Cotat de site-urile de specialitate la 450.000 de euro, Constantin Budescu a ajuns la Farul Constanța pe 4 august 2023, după ce s-a despărțit cu scandal de Petrolul Ploiești.

Fotbalistul în vârstă de 34 de ani trecut pe la cluburi precum FCSB, Astra Giurgiu, Al Shabab, Damac FC și Dalian Professional a jucat în 18 meciuri pentru campioana României, a dat șase goluri și a oferit 9 pase decisive.

Ce a declarat Constantin Budescu după Poli Iași – Farul 2-3

Supărat că am fost schimbat? De ce să fiu supărat? A trebuit să ne retragem. Deja era 3-2 și am preferat să menținem acest rezultat. Rămânem cu acea repriză bună, din păcate a două repriză nu am mai jucat la fel, nu ne-am mai creat ocazii de gol, am preferat să ne retragem, cu toate că nu ne-am dorit. Am primit gol repede, am intrat într-o degringoladă și cam asta a fost. Am obținut trei puncte și chiar dacă am suferit, zic eu că sunt meritate. Asta ne mai trebuia, să ne egaleze iar în ultimul minut. După ce cu Botoșani și FC Hermannstadt am fost egalați pe final – Constantin Budescu.

Publicat: 02 12. 2023, 08:28
Actualizat: 02 12. 2023, 08:33