Constantin Budescu, declarație surprinzătoare după ce a adus victoria Farului în meciul cu Sepsi: „Mi-am stricat seara!”

Bucurie a fotbalistilor constanteni dupa un gol marcat cu Constantin Valentin Budescu,Louis Munteanu si Tudor Cristian Baluta in meciul de fotbal dintre Farul Constanta si Sepsi OSK Sfantu Gheorghe, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul central al Academiei Gheorghe Hagi din Ovidiu, sambata 30 septembrie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 9 poze

Constantin Budescu, mijlocașul în vârstă de 34 de ani de la Farul Constanța, a adus victoria echipei sale, dar a fost supărat la finalul partidei cu Sepsi.

Meciul dintre Farul Constanța și Sepsi Sfântu Gheorghe s-a jucat sâmbătă seară, la Ovidiu, în cadrul etapei cu numărul 11 din Superliga și s-a încheiat cu victoria constănțenilor, scor 2-1, după golurile marcate de către Larie, din penalty, în minutul 6, și Budescu, în minutul 55. Pentru covăsneni a înscris Ștefănescu, în minutul 45+2.

După această partidă, deși a adus victoria echipei sale, Constantin Budescu s-a declarat supărat pentru o ocazie pe care a irosit-o în repriza secundă.

„Am trăit partida cum a trăit-o toată lumea, cu emoții. Aveam nevoie de această victorie. Am câștigat împotriva unei echipe foarte bune și ne bucură acest lucru. Am făcut o a doua repriză foarte bună, chiar am avut acea ocazie de care mi-am bătut joc și îmi pare rău (n.r. a vrut să trimită o scăriță și nu i-a ieșit). Mi-am stricat seara cu acea fază, dar e bine că am câștigat și nu mai contează.

(n.r. despre situația din clasament) Este destul de greu, mai avem mult de recuperat, pentru că am noi pierdut multe meciuri și totodată puncte și acum trebuie să venim din spate să fim acolo sus. Acum ne-a rămas campionatul și trebuie să ne axăm pe asta și să câștigăm cât mai multe jocuri”, a spus Constantin Budescu, la flash-interviul de după meci.

În urma victoriei cu Sepsi Sfântu Gheorghe, Farul Constanța a urcat pe locul 5 în clasamentul din Superliga, cu 15 puncte, și s-a apropiat la trei puncte de Rapid București (locul 3) și Universitatea Craiova (locul 4) și la patru puncte de CFR Cluj (locul 2). Lider este FCSB, cu 25 de puncte.

Ce le-a spus Gheorghe Hagi jucătorilor la pauza meciului Farul – Sepsi

Louis Munteanu, atacantul în vârstă de 21 de ani de la Farul Constanța, a dezvăluit ce le-a spus Gheorghe Hagi elevilor săi la pauza meciului cu Sepsi.

„A fost un meci foarte greu, dar noi am făcut o partidă foarte bună și suntem fericiți că am luat cele trei puncte, pentru că aveam nevoie de ele să urcăm în play-off. Se poate mai bine, suntem pe drumul cel bun și sperăm să continuăm așa. Dacă o să fim în play-off, cu siguranță o să ne batem pentru primul loc. Dacă o să muncim bine, cu siguranță o să vină și lucrurile cele bune.

(n.r. întrebat ce le-a spus Gheorghe Hagi la pauză) Ne-a spus că trebuia să fim mai concentrați, ne-a zis că trebuie să intrăm la fel de bine, pentru că avem nevoie de victorie”, a spus și Louis Munteanu, după meci.

Publicat: 30 09. 2023, 23:45
Actualizat: 30 09. 2023, 23:47