Constantin Budescu, arogant cu criticii săi, care îl consideră gras, după Dinamo – Farul 0-2: „Nu îi bag în seamă”

Constantin Valentin Budescu este salutat de Gheorghe Hagi la iesirea din teren din meciul de fotbal dintre Dinamo Bucuresti si Farul Constanta, din cadrul Superligii Superbet, desfasurat pe Stadionul National Arcul de Triumf din Bucuresti, vineri 22 septembrie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Constantin Budescu, mijlocașul în vârstă de 34 de ani de la Farul Constanța, a deschis scorul în meciul cu Dinamo și le-a răspuns contestatarilor.

Meciul dintre Dinamo București și Farul Constanța s-a disputat vineri seară, pe Stadionul „Arcul de Triumf”, în cadrul etapei a zecea din Superliga și s-a încheiat cu victoria campioanei, scor 2-0, după golurile marcate de către Constantin Budescu, în minutul 33., respectiv Ionuț Vînă, în minutul 90.

După această partidă, Constantin Budescu a fost întrebat despre criticile aduse la adresa sa și a greutății sale, iar fotbalistul a anunțat că nu îi bagă în seamă pe contestatari.

„Am obținut o victorie importantă după o perioadă destul de lungă. Chiar și în meciurile trecute meritam mai mult, dar important e că în seara asta am câștigat cele trei puncte. În prima repriză am avut ceva ocazii, dar în a doua a fost mai greu după ce am luat roșu. Dinamo ne-a pus foarte multe probleme, dar important e că am obținut o victorie importantă.

Este foarte importantă victoria, trebuia să vină pentru că am avut și data trecută ocazii și nu am marcat. Sperăm să marcăm și în meciurile următoare, să adunăm puncte pentru că am pierdut multe și nu e bine.

Este o presiune, dar nu avem ce să facem. Am făcut un prim pas în această seară și sperăm să facem următorul meci cu Voluntari în Cupă, după avem două meciuri grele cu

Eu îmi fac treaba aici, e treaba lor ce vorbesc. Nu mă interesează. (n.r. Te-ai obișnuit cu criticile?) Obișnuință e când le bagi în seamă, însă eu nu prea le bag în seamă”, a spus Constantin Budescu, la flash-interviul de după meci.

Cotat la 450 de mii de euro de către Transfermarkt, Constantin Budescu a jucat cinci meciuri pentru Farul Constanța în acest din Superliga și a marcat un gol, cel reușit în poarta lui Dinamo. În prima parte a stagiuni, fotbalistul a bifat trei partide în tricoul Petrolului Ploiești. Pe lângă aceste apariții, Constantin Budescu a evoluat în patru meciuri, pentru Farul Constanța, în Conference League, în care a reușit să înscrie de două ori.

Publicat: 22 09. 2023, 23:25