Concluziile lui Mihai Pintilii după coșmarul trăit de FCSB în meciul cu Farul Constanța: „Din păcate, viața merge înainte”

Mihai Pintilii, antrenorul de la FCSB, a catalogat înfrângerea cu Farul Constanța drept frustrantă.

FCSB a fost la câteva minute de victorie în meciul cu Farul Constanța, însă echipa lui Gică Hagi a revenit spectaculos în minutele de prelungire și a întors meciul, rezultat final 3-2 în favoarea dobrogenilor.

Antrenorul vicecampioanei, Mihai Pintilii, a recunoscut că este frustrant să pierzi după un asemenea scenariu, astfel că, spune el, starea de nervozitate a propriilor jucători este complet motivată.

Farul Constanța a învins-o pe FCSB pe Arena Națională, iar Mihai Pintilii a vrut să menționeze că nu îi impută acest rezultat lui Joyskim Dawa, eliminat chiar înainte ca elevii lui Gică Hagi să înceapă remontada.

Din păcate, am pierdut pe niște greșeli, asta e viața. Împreună pierdem, împreună câștigăm, ăsta e fotbalul. Din păcate, viața merge înainte. Eu nu acuz niciun jucător, e vina staff-ului și a tuturor jucătorilor, nu vreau să dau în vreun jucător. Am pierdut trei puncte, care erau o șansă pentru noi să ne apropiem. Este o greșeală personală și atât, au fost meciuri în care Dawa a fost cel mai bun de pe teren.

(n.r. Cum au fost jucătorii la final?) Foarte nervoși, este și normal când pierzi un asemenea meci. E și normal să fie, e frustrant și probabil și-au vărsat și ei nervii pe cineva (n.r. arbitrul Horațiu Feșnic).

Să dea Dumnezeu să fie sănătos. Coman, la cum se prezintă la antrenamente și în meciuri, este Coman care a venit la Steaua (n.r. FCSB). Întăriri? Să fiu eu mai tare. Ăsta e lotul. Deocamdată suntem doi pe post, cine intră își face treaba și nu am ce să le reproșez. Suntem uniți, se creează o familie și asta mă bucură.

Suferă toți când pierd, se bucură toți și asta e bine. Nu vreau să le reproșez nimic, a fost un spectacol pentru oamenii din tribune.

Când joci cu CFR e absolut să te motivezi și să joci 100%. Vom intra cu gândul la victorie, exact ca orice meci.

Pentru asta a fost adus, să rezolve acțiuni, să dea la poartă. M-aș bucura mai mult să dea la poartă, dar ăsta e David Miculescu.

Nu sunt supărat, sunt doar dezamăgit pentru că i-am văzut pe băieți afectați”, a declarat Mihai Pintilii, după FCSB – Farul Constanța 2-3.

Publicat: 29 01. 2023, 22:11
Actualizat: 29 01. 2023, 23:40