Ciprian Marica iese la atac după controversele cauzate de arbitrajul din FCSB – Farul 1-1: „Sistemul VAR e foarte slab, n-am văzut nicăieri așa linii! N-avea cum gâtul lui Munteanu să aibă un metru”. VIDEO

This browser does not support the video element.

Ciprian Marica iese la atac după controversele cauzate de arbitrajul din FCSB – Farul 1-1, ultima partidă disputată în cadrul etapei 24 din Superliga.

Gazdele au deschis scorul prin Baba Alhassan în minutul 55, în vreme ce egalarea a fost adusă pentru oaspeți de Ionuț Larie, de la punctul cu var, în prelungirile partidei.

Ciprian Marica iese la atac după controversele cauzate de arbitrajul din FCSB – Farul 1-1

În direct la ProSport Live, Marica a criticat în termeni dur sistemul VAR care este folosit în România, unul mult mai slab în comparație cu cel utilizat în campionatele puternice ale Europei, ceea ce duce la astfel de momente controversate.

Acționarul minoritar al celor de la Farul a criticat decizia arbitrilor de a anula golul lui Louis Munteanu și, totodată, a precizat că, în opinia lui, penalty-ul acordat dobrogenilor în prelungiri a fost dictat corect.

„Sistemul nostru VAR e unul foarte slab, n-am văzut nicăieri în fotbalul mare așa linii groase și așa puține unghiuri de a putea vedea și analiza. Cred că sunteți de acord că este gol valabil, nu avea cum gâtul lui Louis Munteanu să aibă un metru! Este doar o poziție proastă a camerei, a unghiului din care se vede și de unde sunt trase liniile.

Sunt puțin supărat, cred că puteam obține mai mult, poate chiar victoria! Am jucat cu cea mai bună echipă din fotbalul românesc, cea mai în formă, cel mai valoros lot și am făcut-o cu brio.  La penalty-ul lui Larie, am văzut fel de fel de interpretări, eu sincer cred că e imprudență și este penalty.

El din inerție dă capul pe spate când lovește mingea iar adversarul îl lovește cu capul în cap! Mie mi se pare penalty, e mai mult penalty decât nu e”, a declarat Ciprian Marica, la ProSport Live.

Publicat: 08 02. 2024, 11:49