Cine îl mai salvează acum? Jucătorul păstrat la FCSB după ce patronul Gigi Becali a anunțat de două ori că îl dă afară a comis-o în meciul cu FC U Craiova | VIDEO

Valentin Crețu, fundașul dreapta în vârstă de 34 de ani de la FCSB, a încasat cartonașul roșu în meciul cu FC U Craiova.

Meciul dintre FCSB și FC U Craiova s-a disputat duminică seară, pe Arena Națională, în cadrul etapei cu numărul 16 din Superliga și s-a încheiat cu victoria roș-albaștrilor, scor 2-1, după golurile marcate de către Florinel Coman, în minutul 9, și Darius Olaru, din penalty, în minutul 12. Pentru olteni a înscris Blănuță, în minutul 65.

Așa cum a anunțat și antrenorul Elias Charalambous la conferința de presă premergătoare acestei partide, Andrea Compagno a fost lăsat în afara lotului din cauza clauzei stipulate în contract în momentul transferului de la echipa lui Adrian Mititelu.

În minutul 57 al acestei întâlniri, Vali Crețu l-a faultat dur pe Yassine Bahassa. Jucătorul de la FCSB a avut o intrare dură, cu talpa pe tibia adversarului, și arbitrul i-a acordat direct cartonașul roșu. Astfel, FCSB a rămas în inferioritate numerică.

În concecință, în minutul 64, Elias Charalambous l-a scos de pe teren pe Florinel Coman și l-a introdus pe Ovidiu Popescu

• Vezi AICI VIDEO cu eliminarea lui Vali Crețu în FCSB – FC U Craiova!

Recent, Gigi Becali a anunțat că i-ar putea prelungi contractul lui Vali Crețu. Rămâne de văzut dacă patronul lui FCSB își va păstra decizia.

„Crețu are contract până în iarnă. Dar să vedem dacă ne despărțim. Mi-a plăcut, și-a făcut datoria cu Universitatea Craiova. Sunt unii jucători care, dacă își fac datoria în unul sau două meciuri, le arăt recunoștință. Ei participă la campionat. Și sunt foarte importante meciurile asta. I-am zis lui Meme Stoica: «Băi, pe ăsta îl țin. Mi-a plăcut de el, și-a făcut datoria față de noi și vrem să avem caracter»”, a spus Gigi Becali, la Digi Sport, în urmă cu aproximativ o lună.

În vară, Gigi Becali anunțase despărțirea de Vali Crețu, însă în cele din urmă fundașul a fost păstrat la FCSB.

Echipele de start în FCSB – FC U Craiova

FCSB: Târnovanu – V. Crețu, Ngezana, Lixandru, Radunovic – Djokovic, Ad. Șut, Olaru – Al. Băluță, Radaslavescu, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad – Dawa, Haruț, Miculescu, Gogescu, M. Toma, Ov. Popescu, Cr. Ganea, D. Rotariu
Antrenor: Elias Charalambous

FC U Craiova: Gurău – R. Negru, Compagnucci, Lacroix, Mascarenhas – Dr. Albu, Van Durmen – Sidibe, A. Chițu, Bahassa – V. Blănuță
Rezerve: R. Popa – D. Henriques, V. Pop, V. Achim, Baeten, Blidar, Asamoah, M. Ilie, Ibrahim
Antrenor: Giovanni Costantino

Stadion: Arena Națională
Arbitru: Adrian Cojocaru (Galaţi) / Asistenți: Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe) și Marius Badea (Râmnicu Vâlcea)
Arbitru VAR: Iulian Călin (Ştefăneşti) / Arbitru AVAR: Romică Bîrdeş (Piteşti)

Publicat: 12 11. 2023, 22:27
Actualizat: 12 11. 2023, 22:52