Chindia e pe val în Superliga României, dar Toni Petrea anunță: „Nu suntem 100% convinși că am scăpat de retrogradare”

Toni Petrea reactioneaza in meciul de fotbal dintre Chindia Targoviste si UTA Arad, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul Ilie Oana din Ploiesti, vineri 3 februarie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Chindia Târgoviște a reușit să o învingă pe UTA Arad, scor 2-1, într-o partidă disputată în runda cu numărul 24 a Superligii României.

Golurile care au adus victoria târgoviștenilor au fost marcate de către Godberg Cooper și Cristian Neguț, în timp ce golul de onoare al „Bătrânei Doamne” a fost Desley Ubbink.

La finalul celor 90 de minute, Toni Petrea s-a arătat extrem de mulțumit de prestația elevilor săi și a ținut să îi felicite pe aceștia.

După această victorie, Chindia Târgoviște a urcat până pe locul 8 al Superligii, fiind la 4 puncte distanță de locurile de baraj.

„O victorie importantă, grea, cu un adversar bun. Cu o primă repriză echilibrată, cu ocazii de ambele părți. În a doua repriză am început mai în defensivă. Am făcut câteva schimbări care și-au făcut efectul, iar pe final a venit acel gol care a dus cele trei puncte.

Neguț, nici nu știam dacă poate să joace. Acuzase o problemă. Mă bucură că a reușit să ducă 90 de minute la capăt. Sunt bucuros că a reușit să reziste. Plus că a adus o victorie importantă echipei noastre.

(n.r. – despre Cooper) Știm ce calități are, mizăm pe ele. Știam că pe un teren greu, este puternic și poate proteja mingea, la devieri pentru colegii din linia a doua. Mă bucură faptul că a reușit să marcheze. A mai avut un gol, anulat pentru ofsaid. Nu vreau să comentez dacă a fost sau nu. Nu îmi place să vorbesc despre arbitraj.

Eu vreau să fim realiști pentru că o victorie sau o înfrângere te poate urca sau coborî. Nu suntem 100% convinși că am scăpat de retrogradare, pentru că mai sunt multe meciuri de disputat”, a spus Toni Petrea.

Publicat: 03 02. 2023, 20:11
Actualizat: 03 02. 2023, 20:28