Chindia – CFR Cluj 0-2. Oaspeții obțin o victorie mare, după ce au rămas în nouă oameni

CFR Cluj a obținut o victorie mare în Superligă: 2-0 cu Chindia, la Ploiești.

Muhar și Yeboah au marcat până la pauză, într-un meci încheiat de CFR Cluj cu doi oameni mai puțin pe teren.

Pe lângă Yeboah, Debeljuh a văzut și el cartonașul roșu.

Chindia – CFR Cluj 0-2

Min. 80: CARTONAȘ ROȘU CFR CLUJ! Debeljuh lovește cu cotul și vede și el cartonașul roșu.

INFO: Spiritele se încing serios la Ploiești, iar Dan Petrescu este și el eliminat.

Min. 68: CARTONAȘ ROȘU CFR CLUJ! Yeboah vede direct cartonașul roșu, după un fault dur.

Min. 45: GOOOOL CFR CLUJ! Yeboah marchează spectaculos, cu pământul, după assist-ul oferit de Hoban.

Min. 27: GOOOL CFR CLUJ! Muhar deschide scorul cu o lovitură de cap.

Min. 1: OCAZIE MARE CHINDIA! Popa este aproape să înscrie chiar în primul minut, însă șutul său este deviat pe lângă poartă.

Echipele de start:

• Chindia: Căbuz – Căpușă, Celea, Boldor, Ad. Ioniță – Neguț, Chamed, Vorobjovas, D. Dumitrașcu – Popadiuc – D. Popa
    Rezerve: B. Moldovan – Passaglia, C. Dinu, Mihaiu, A. Șerban, Cooper, Atanase, Ct. Dima, Al. Petre
    Antrenor: Adrian Mihalcea
  • CFR Cluj: Bălgrădean – Braun, Kolinger, A. Burcă, Brucic – Hoban, Muhar, Bordeianu – Yeboah, Jefte, Petrila
    Rezerve: Scuffet – C. Bălan, Yuri, Itu, Boateng, Roger, Gîdea, Malele, Debeljuh
    Antrenor: Dan Petrescu

Campioana este condamnată să învingă, mai ales că tocmai s-a împiedicat în preliminariile Conference League, după 0-0 cu Șahtior Soligorsk.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de șase ori în principala competiţie internă, de cinci ori au câştigat ardelenii, iar o partidă s-a terminat la egalitate.

Chindia – CFR Cluj, Live Stream Online, de la ora 18:30

Duelul dintre Chindia și CFR Cluj poate fi urmărit și Live Stream Online, pe digisport.ro, de la ora 18:30.

• Cea mai mare diferenţă de scor: 22 noiembrie 2019, CFR Cluj – Chindia 4-0.
  • Singurul remiză s-a consemnat pe 27 septembrie 2020, 0-0 pe terenul grupării clujene.
  • Cea mai recentă dispută directă: 4 decembrie 2021, Chindia – CFR Cluj 0-1, gol înscris de Omrani.
Publicat: 07 08. 2022, 20:00
Actualizat: 07 08. 2022, 20:42