CFR Cluj – Sepsi Sfântu Gheorghe 2-1, în etapa a 14-a din Superliga. Șase meciuri consecutive fără înfrângere pentru elevii lui Dan Petrescu

Meciul de fotbal dintre CFR Cluj si Sepsi Sfantu Gheorghe, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat fara spectatori pe Stadionul Dr. Constantin Radulescu din Cluj Napoca, luni 25 octombrie 2021. © FOTO:Flaviu Buboi/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 9 poze

CFR Cluj a învins-o pe Sepsi Sfântu Gheorghe pe teren propriu, scor 2-1, în etapa a 14-a din Superliga, Live Video Online pe www.prosport.ro.

Ardelenii au început ezitant partida, iar oaspeții au reușit să deschidă scorul în minutul 28, prin Denis Ciobotariu. Avantajul covăsnenilor nu a fost de lungă durată, Yuri reușind să-l execute pe Niczuly 5 minute mai târziu, stabilind scorul pauzei.

Pe final de joc, Karlo Muhar a dat lovitura pentru CFR Cluj și a adus victoria gazdelor, în minutul 84.

Vezi aici VIDEO cu toate fazele din CFR Cluj – Sepsi Sfântu Gheorghe!

CFR Cluj – Sepsi 2-1

Min. 90+4: Final de meci!

Min. 90: 4 minute de prelungiri

Min. 84: GOOOL CFR! Muhar înscrie pentru 2-1 cu o lovitură de cap

Min. 69: Yuri încasează un cartonaș galben, după o intrare agresivă asupra lui Niczuly

Min. 46: A început repriza secundă! O schimbare la pauză în garnitura lui CFR Cluj: iese Malele, intră Janga

Min. 45: Pauză în Gruia.

Min. 33: GOOOL CFR! Yuri egalează cu un șut deviat

Min. 28: GOOOL Sepsi! Denis Ciobotariu deschide scorul cu o lovitură de cap din 6 metri, după o deviere perfectă a lui Aganovic.

Min. 27: Un șut deviat al lui Ștefănescu îi pune mari probleme lui Scuffet, care respinge cu greu în corner.

Min. 7: Cartonaș galben pentru Aganovic, după un fault imprudent la marginea careului.

Min. 1: A început partida!

Echipele de start

CFR Cluj: Scuffet – Cr. Manea, Kolinger, Yuri, Camora – Boateng, Muhar, C. Deac – Yeboah, Malele, Petrila
Rezerve: R. Sava – Braun, Billong, Hoban, Cvek, Roger, Gîdea, Birligea, Janga
Antrenor: Dan Petrescu

Sepsi: Niczuly – Dimitrov, D. Ciobotariu, Bălașa, A. Dumitrescu – M. Ștefănescu, N. Păun, C. Matei, Aganovic – R. Varga, Al. Tudorie
Rezerve: Began – R. Ispas, M. Tamas, J. Rodriguez, Bărbuț, I. Gheorghe, Achahbar, Safranko, Rondon
Antrenor: Cristiano Bergodi

Stadion: Dr. Constantin Rădulescu (Cluj-Napoca)
Arbitru: Kovacs Istvan (Carei), A1: Artene Ovidiu (Vaslui), A2: Marica Mihai Marius (Bistrița), Arbitru VAR: Andrei Florin (Târgu-Mureș), Arbitru AVAR: Vodă Alexandru (Alba-Iulia)

CFR Cluj – Sepsi Sfântu Gheorghe, Live Video Online, de la ora 21:00, în etapa a 14-a din Superliga

În sezonul precedent, cele două echipe s-au întâlnit doar în sezonul regular, iar ardelenii lui Dan Petrescu au avut câștig de cauză în ambele cazuri. CFR Cluj s-a impus atât în tur, cât și în retur, cu același scor, 2-0.

Covăsnenii au reușit să-și ia revanșa atunci când a contat mai mult, într-un joc cu trofeul pe masă. Sepsi s-a impus la începutul acestui sezon în Supercupa României, competiție disputată în luna iulie, cu scorul de 2-1.

Alexandru Păun deschidea scorul pentru ardeleni, însă Cosmin Matei și Mario Rondon, amândoi aflați la debut, au întors soarta jocului în favoarea câștigătoarei Cupei României.

Publicat: 17 10. 2022, 22:53
Actualizat: 17 10. 2022, 22:59