CFR Cluj – Petrolul Ploiești 1-0, în etapa a 12-a din Superliga. Ardelenii câștigă în prelungiri după un joc foarte slab

Karlo Muhar (D), de CFR Cluj, lupta pentru balon cu Gicu Grozav (C), de la FC Petrolul, in timpul meciului de fotbal din etapa a XII-a a Superligii, disputat pe stadionul Gaz Metan din Medias, sambata, 1 octombrie 2022. FLAVIU BUBOI / MEDIAFAX FOTO
Vezi galeria foto - 6 poze

CFR Cluj a reușit să o învingă pe Petrolul Ploiești cu 1-0, grație unui gol marcat în minutul 90+1.

Cristi Manea a reușit să aducă toate punctele în zestrea lui CFR Cluj după ce a marcat singurul gol al meciului, venit în minutele de prelungire. Ardelenii au urcat, grație acestui rezultat, pe treapta a patra a clasamentului.

Vezi AICI cele mai importante faze din CFR Cluj – Petrolul Ploiești!

CFR Cluj – Petrolul Ploiești 1-0, Live Video Online

Min. 90+4: Final de meci

Min. 90+3: Ratare uriașă a lui Petrila, care nu găsește spațiul porții după ce a scăpat singur cu portarul

Min. 90+1: GOOOL CFR Cluj! Cristi Manea deschide scorul în prelungiri!

Min. 78: Șutul lui Claudiu Petrila din afara careului se duce mult peste poartă

Min. 63: Centrarea lui Malele este blocată de Gabi Tamaș

Min. 46: A început repriza a doua

Min. 45: Final de primă repriză!

Min. 41: Boateng centrează puternic în fața porții, dar nimeni nu ajunge la minge

Min. 37: Gabi Tamaș îl calcă, din greșeală, pe mână pe Malele

Min. 13: Camora caută în două rânduri un coechipier cu centrarea, mingea este îndepărtată de Gabi Tamaș

Min. 9: Muhar trage de la distanță, dar pericolul este îndepărtat

Min. 1: A început meciul!

Plouă torențial la Mediaș

Echipele de start la CFR Cluj – Petrolul Ploiești

CFR CLUJ: Scuffet – Braun, Kolinger, Yuri, Camora – Boateng, Muhar, Deac – Yeboah, Malele, Birligea
REZERVE: Sava – Manea, Billong, Hoban, Cvek, Roger, Mistrati, Petrila, Buș
ANTRENOR: Dan Petrescu

PETROLUL: Vâlceanu – Meijers, Tamaș, Mathaus – Pashov, Dumitriu, Seto, Tavares, Țicu – Irobiso, Grozav
REZERVE: Leitner – Borța, Cioiu, Cebotaru, Tucaliuc, Velisar, M. Bratu, Ivanovski, Măzărache
ANTRENOR: Nicolae Constantin

Stadion: Gaz Metan (Mediaş)
Arbitru: Popa Cătălin (Piteşti) / A1: Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel), A2: Mitruţi Daniel (Craiova) / Arbitru VAR: Haţegan Ovidiu (Arad), Arbitru AVAR: Stroe Gabriel Sabin (Piteşti)

CFR Cluj și Petrolul Ploiești se întâlnesc sâmbătă, de la 21:30, în prima etapă care se joacă în Superliga după întreruperea campionatului pentru meciurile echipelor naționale în Liga Națiunilor.

Campioana CFR Cluj a început greu sezonul, însă lucrurile s-au reglat în Gruia în ultima perioadă și ardelenii lui Dan Petrescu par hotărâți să se lupte pentru un nou titlu de campioni, care ar fi al șaselea consecutiv.

De cealaltă parte, Petrolul Ploiești a dat peste cap toate calculele hârtiei, reușind să își depășească statutul de echipă nou-promovată și să acumuleze nu mai puțin de 17 puncte din primele 11 meciuri jucate.

Publicat: 01 10. 2022, 23:00
Actualizat: 02 10. 2022, 00:09