CFR Cluj, avantajată de arbitrul Radu Petrescu în meciul cu FCSB? Fază controversată: toată echipa lui Gigi Becali a țipat „penalty” către central, dar acesta a lăsat jocul să continue! A fost sau nu?

Arbitrul Radu Petrescu a avut de interpretat o fază dificilă în prima repriză de la CFR Cluj – FCSB.

Campioana și vicecampioana României s-au întâlnit în etapa a treia a sezonului, acesta fiind penultimul meci direct al sezonului. CFR Cluj a intrat cu avantaj minim la cabine, 1-0, grație golului reușit de Daniel Bîrligea după un corner.

Ardelenilor le-a trecut, însă, glonțul pe la ureche în minutul 23, când toți fotbaliștii de la FCSB au cerut lovitură de la 11 metri pentru un presupus joc cu mâna al lui Krasniqi.

CFR Cluj trebuie să îi mulțumească arbitrului Radu Petrescu pentru decizia din minutul 23 al meciului cu FCSB.

La jumătatea primei reprize a meciului din Gruia, Deian Sorescu a fost căutat cu o minge lungă, care a fost respinsă de vârful de atac din Kosovo. Reluările au demonstrat că balonul a fost atins de acesta și cu mâna, dar „centralul” a apreciat că nu a existat intenție din partea fotbalistului de la CFR Cluj.

Decizia acestuia a fost, practic, confirmată din camera VAR, din moment ce arbitrului din București nu i s-a cerut să revadă faza pe monitorul aflat la marginea suprafeței de joc.

Echipele de start la meciul CFR Cluj – FCSB

CFR Cluj: Scuffet – Cr. Manea, Burcă, Yuri, Braun – C. Deac, Muhar, Cvek, Krasniqi – Janga, Bîrligea

Rezerve: Sava – Peteleu, Țîru, Hoban, Bordeianu, Fica, Petrila, Yeboah, Maglica

Antrenor: Dan Petrescu

FCSB: Târnovanu – Sorescu, I. Cristea, Tamm, Radunovic – Ov. Popescu, Ad. Șut, Olaru – Miculescu, Compagno, Fl. Coman

Rezerve: A. Vlad – V. Crețu, Dawa, Omrani, Nikolov, Oaidă, Pantea, Radaslăvescu, Cordea

Antrenor: Elias Charalambous

Publicat: 09 04. 2023, 22:21
Actualizat: 09 04. 2023, 23:58