Ce trebuie să facă Gigi Becali pentru a-și scoate investiția pe Andrea Compagno: „Dacă așa nu dă 30 de goluri, nu mă mai ocup de fotbal în viața mea!”

Andrea Compagno reactioneaza in meciul de fotbal dintre Farul Constanta si FCSB, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul central al Academiei Gheorghe Hagi din Ovidiu, miercuri 31 august 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Marcel Pușcaș, președintele celor de la FC U Craiova, l-a anunțat pe Gigi Becali ce trebuie să facă pentru a-și scoate investiția pe Andrea Compagno.

Oficialul oltenilor i-a transmis patronului de la FCSB că indiferent de nemulțumirile pe care le-ar putea avea, este indicat să îl lase pe atacantul italian pe teren pe toată durata partidelor.

Pușcaș este ferm convins de calitățile lui Compagno și a pus chiar un pariu, în direct: dacă fotbalistul pe care Gigi Becali a plătit 1.5 milioane de euro nu va reuși să marcheze minim 30 de goluri în acest sezon, nu va mai activa în fotbal.

Italianul a debutat deja la FCSB în duelul cu Farul și a reușit să și marcheze, fără a fi de mare ajutor pentru echipa sa, care a fost învinsă cu 3-1 la Ovidiu.

„Dacă se uită domnul Becali și vrea ca cineva să-i dea 30 de goluri anul ăsta, trebuie să-l uite domnul Becali în teren. Din minutul 1, până în minutul 90. Până în vară.

Dacă nu dă 30 de goluri, nu mă mai ocup de fotbal în viața mea. Dar îl uiți în teren, din minutul 1, până în minutul 95, indiferent că îl huiduie, că îl ceartă. Uită-l acolo! Dacă îl schimbi în minutul 25 și mai spui că nu știu ce face, iar apoi îl bagi în minutul 80…”, a spus Marcel Pușcaș, la Pro Arena.

Andrea Compagno este golgheterul la zi al Superligii, cu 6 reușite în 8 jocuri, dintre care 5 au venit în tricoul fostei sale echipe, FC U Craiova. Podiumul este completat de doi fotbaliști de la Hermannstadt, Daniel Paraschiv și Baba Alhassan, cu 5, respectiv 4 reușite.