Ce scriu ungurii de FCSB, după ce echipa lui Gigi Becali a învins echipa susținută de Guvernul Viktor Orban!

Baba Alhassan, Alexandru Mihail Baluță, Adnan Aganovic si Mihai Daniel Lixandru în meciul de fotbal dintre FCSB si Sepsi OSK Sfantu Gheorghe, contând pentru Superliga Superbet, desfășurat pe Arena Nationala din Bucuresti, duminica 11 februarie 2024. © FOTO: Răzvan PĂSĂRICĂ/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 5 poze

Ce scriu ungurii de FCSB, după ce echipa lui Gigi Becali a învins echipa susținută de Guvernul Viktor Orban cu scorul de 1-0!

Deși a controlat posesia, Sepsi nu și-a creat ocazii mari și a cedat în cele din urmă pe Arena Națională, în urma golului semnat de Alexandru Băluță.

Jurnaliștii maghiari de la NemzetiSport au fost cu ochii pe echipa susținută de Viktor Orban și a tras concluziile imediat după eșecul cu FCSB.

Ungurii au remarcat faptul că golul victoriei a fost semnat tocmai de Alexandru Băluță, fostul jucător de la Akademia Pușkaș. Vreme de trei sezoane a evoluat jucătorul roș-albaștrilor în prima ligă maghiară, între 2020 și 2023, după care a acceptat oferta lui Gigi Becali.

Sepsi a avut posesia 60% din timp, însă acest lucru nu a fost suficient pentru ca echipa lui Bernd Storck să marcheze, ba mai mult, a suferit a treia înfrângere la rând în campionatul din România.

Golul gazdelor a fost marcat de Alexandru Băluță, jucător legitimat în trecut la Akademia Pușkaș. El a șutat la colțul lung, printre fundașii lui Sepsi, iar Niczuly n-a putut face nimic, deoarece a văzut minge prea târziu”, au scris jurnaliștii de la NemzetiSport.

Elias Charalambous a explicat prestația ștearsă a lui FCSB

Deși a reușit să se impună cu 1-0, FCSB a avut o prestație ștearsă cu Sepsi, în special în cea de-a doua repriză. Elias Charalambous a explicat, după meci, că un virus sezonier a răpus mai mulți fotbaliști, iar o parte dintre ei s-au aflat pe teren împotriva covăsnenilor.

„Vreau să-mi felicit jucătorii. Sunt satisfăcut de rezultat, e un rezultat important pentru noi, mai ales că nu suntem în cea mai bună formă. A fost o saptamana foarte grea pentru noi. Un virus în vestiar, foarte mulți jucători afectați. Coman a cerut schimbarea la pauză, i-am cerut să mai stea, Olaru la fel.

Nu e o scuză, dar important e că jucătorii au vrut să joace, unii chiar 90 de minute. Chiar dacă nu suntem în cea mai bună formă, am avut ocazii de a marca. Putem juca mult mai bine și sperăm să jucăm și mai bine pe viitor. Partea bună e că am luat cele trei puncte. Meciul se decide la final, a trebuit să suferim până la final. Ne-am aparat foarte bine, mergem mai departe”, a spus antrenorul Elias Charambous după victoria cu Sepsi.

Publicat: 12 02. 2024, 11:13