Ce scrie presa bulgară despre Ivaylo Petev, antrenorul Universității Craiova! Cum e numit tehnicianul!

Ivaylo Bogdanov se bucura dupa meciul de fotbal dintre Universitatea Craiova si CFR Cluj, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul Ion Oblemenco din Craiova, sambata 2 decembrie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 7 poze

Antrenorul bulgar Ivaylo Petev are un început de mandat perfect la Universitatea Craiova, cu trei victorii în primele trei partide: 1-0 cu Dinamo, 3-1 cu Oţelul şi 1-0 cu CFR Cluj. În urma acestor rezultate, oltenii au urcat pe podium, la egalitate în clasament cu CFR Cluj.

Presa de la sud de Dunăre a remarcat parcursul excelent al Universităţii Craiova sub conducerea antrenorului bulgar şi specifică faptul că oltenii se implică în lupta pentru titlu. Bulgarii au urmărit derby-ul cu CFR şi au descris întocmai desfăşurarea acestuia, cu ocaziile ratate de fosta campioană la poarta Ştiinţei, inclusiv cele două şuturi în bară ale lui Tachsidis, şi cu reuşita in extremis a lui Elvir Koljic.

„Sub conducerea specialistului bulgar, Universitatea Craiova a înregistrat a treia victorie consecutivă”

„Ivaylo Petev face furori în România. Sub conducerea specialistului bulgar, Universitatea Craiova a înregistrat a treia victorie consecutivă și și-a etalat pretenţiile de a intra serios în bătălia pentru titlu. „Studenţii” din Bănie au învins una dintre contracandidatele la titlu, CFR Cluj, cu 1-0, şi au detronat-o de pe locul doi în clasament. Succesul dramatic al Universității a fost adus de Elvir Koljic.

Atacantul bosniac a intrat pe parcurs și a marcat singurul gol al jocului în minutul 90. În acest fel, Craiova a adunat 32 de puncte, precum CFR, dar are rezultate directe favorabile în meciurile directe cu CFR, după ce la Cluj, la începutul sezonului, a fost 1-1. Prima repriză de pe Ion Oblemenco a fost fără multe ocazii la cele două porţi şi s-a terminat la egalitate. După pauză, CFR Cluj a avut inițiativa și a ratat mai multe ocazii mari la poarta lui Laurenţiu Popescu, iar barele au ajutat Universitatea de două ori. Fostul mijlocaș al CSKA Sofia, Karlo Muhar, a făcut un meci bun pentru oaspeți. Gazdele și-au așteptat şansa și aceasta a venit chiar la sfârșitul timpului regulamentar.

Apărarea CFR Cluj nu a reușit să facă față unei centrari din flancul drept, Ante Rogulic i-a pasat lui Koljic și acesta a tras fără milă pentru 1-0. În meciul următor, echipa lui Petev îl va întâlni pe campioana, Farul Constanța” notează Sportal.bg.

Înainte de a veni la Universitatea Craiova, Ivaylo Petev a antrenat campioana Bulgariei, Ludogorets Razgrad, cu carea reuşit eventul în sezonul trecut. Eşecul ruşinos, scor 7-1, în deplasare, cu danezii de la Nordjaelland, în Conference League, i-a fost fatal şi lui Ivaylo Petev. În locul lui Petev, Ludogorets l-a instalat pe Georgi Dermendzhiev. Pe 6 noiembrie, Ivaylo Petev a fost prezentat la Universitatea Craiova, semnând un contract până în 2026.

„În fiecare meci e nevoie de noroc. În prima repriză am fost foarte nervoși. Le-am dat ușor mingea, fără să facă presing. Trebuie să fim mai puternici fizic. Am avut situații bune în repriza a doua. Trebuie să mai lucrăm și la apărare. CFR Cluj e o echipă dificilă, cu jucători cu mare experiență. Acum e momentul să îmi felicit jucătorii, să îi felicit și pe suporterii noștri, a căror prezență s-a simțit. Probabil că ei ne-au împins spre gol. Mă bucur că am luptat până la final” a spus Ivaylo Petev, după meciul cu CFR Cluj.

Publicat: 03 12. 2023, 18:02
Actualizat: 03 12. 2023, 18:03