Ce nu s-a văzut la TV după Dinamo – Poli Iași 1-0! Au sărit scântei pe teren între coechipieri: căpitanul a urlat la colegi, în special la cel care a ieșit cu mâna luxată, iar unul dintre fotbaliștii tineri a început să plângă în hohote

Arbitrul central Ovidiu Hațegan încercând să liniștească jucătorii în meciul de fotbal dintre Dinamo București și Poli Iași, contând pentru Superliga Superbet Play-Out, desfășurat pe Stadionul Arcul de Triumf din București, duminică 14 aprilie 2024. © FOTO: Gică FLUȘTER/SPORT PICTURES

La finalul meciului Dinamo – Poli Iași 1-0 au sărit scântei pe teren între coechipierii ieșenilor. Căpitanul a urlat la colegi, în special la cel care a ieșit cu mâna luxată, iar unul dintre fotbaliștii tineri a început să plângă în hohote.

A fost un meci extrem de tensionat pe stadionul Arcul de Triumf, unde Dinamo a primit vizita celor de la Poli Iași într-un meci extrem de important între două formații care se luptă să scape de retrogradare.

Ce nu s-a văzut la TV după Dinamo – Poli Iași 1-0! Au sărit scântei pe teren între coechipieri

După finalul meciului de pe terenul celor de la Dinamo, unii dintre jucătorii celor de la Poli Iași nu au putut suporta înfrângerea, la capătul unui meci în care ieșenii au suferit enorm, din cauza unei decizii de arbitraj controversate.

Dinamo a câștigat la limită, 1-0, partida cu Poli Iași. Ahmed Bani a izbutit să marcheze în prelungirile partidei după ce a fost introdus pe teren în minutul 82.

Poli Iași a reușit să reziste eroic timp de 80 de minute, însă finalul de meci a fost al dinamoviștilor care au profitat de omul în plus de pe teren, după eliminarea lui Bouhenna, din minutul 20. În minutul 36 a avut loc o fază extrem de controversată, care i-a făcut pe ieșeni să răbufnească la adresa arbitrului. Luca Mihai a fost faultat extrem de dur de Homawoo și s-a prăbușit pe gazon.

Deși Ovidiu Hațegan a fost cel care a cerut insistent intrarea pe teren a ambulanței, văzând cât de gravă e accidentarea tânărului jucător, acesta a luat o decizie total neașteptată. Homawoo a fost sancționat doar cu cartonaș galben, deși a faultat dur jucătorul advers, care a fost transportat de urgență la spital.

La finalul partidei, între jucătorii celor de la Poli Iași au avut loc discuții extrem de tensionate. Silviu Lung Jr. nu și-a putut controla nervii și s-a răstit la coechipierii rămași pe teren, după fluierul de final. Din imaginile transmise de reporterii Orange Sport, Samayoa a fost fotbalistul vizat de portarul ieșenilor.

Jucătorul care a gafat decisiv la golul dinamoviștilor, Andrei Gheorghiță, a izbucnit în lacrimi, simțindu-se vinovat pentru ce a făcut și a fost consolat de un coechipier.

Vezi aici momentele tensionate dintre jucătorii de la Poli Iași.

Luptă aprigă pentru locurile din barajul pentru retrogradare: diferență de doar două puncte între ultimele patru echipe

Poli Iași a ratat șansa de a ajunge la egalitate de puncte cu FC Voluntari (21 puncte) și pentru a scăpa, cel puțin temporar, de zona retrogradării. Grație golului reușit în prelungiri de Bani, Dinamo a mai urcat o poziție, până pe locul 13 (19 puncte) și are șanse mai mari să evite retrogradarea directă, dar poate prinde barajul, în cazul în care nu reușește să termine mai sus de locul 13.

Poli Iași a căzut pe locul 14 după ce a înregistrat al treilea eșec din play-out.

FC Botoșani și FCU Craiova sunt pe ultimele două locuri, cu câte 17 puncte. În lupta pentru evitarea retrogradării mai poate intra FC Voluntari, echipă care se află la doar două puncte peste Dinamo.

Publicat: 14 04. 2024, 23:40