Ce lovitură a dat Mihai Rotaru la Craiova! Noul transfer din Bănie a fost pur și simplu fantastic în acest sezon în Europa. I-a trimis pe fani în al nouălea cer: a dat două goluri din postura de rezervă, iar echipa sa a reușit revenirea anului. SPECIAL

Fans and Supporters of HSK Zrinjski using fireworks and create a lot of smoke during the Group E - UEFA Europa Conference League 2023/24 match between AZ Alkmaar and HSK Zrinjski on November 30, 2023 in Alkmaar, Netherlands AZ Alkmaar v HSK Zrinjski - Group E - UEFA Europa Conference League 2023/24, AFAS Stadion, Alkmaar, Netherlands - 30 Nov 2023,Image: 825805351, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Universitatea Craiova l-a adus pe finalul perioadei de mercato pe Zvonimir Kozulj, iar Mihai Rotaru speră să fi dat lovitura cu fotbalistul care a făcut senzație în această ediție din Conference League.

Ajuns la vârsta de 30 de ani, Kozulj s-a remarcat mai ales în victoria senzațională a celor de la Zrinjski Mostar cu Alkmaar, atunci când a reușit să marcheze de două ori și a devenit eroul formației din Bosnia.

Ce lovitură a dat Mihai Rotaru! Noul jucător al Universității Craiova, erou în revenirea anului din Europa

Universitatea Craiova încearcă să-și revină repede după ce a fost „demolată” de FCSB, scor 0-3, iar Zvonimir Kozulj este unul dintre jucătorii în care Mihai Rotaru și staff-ul tehnic al oltenilor speră să facă diferența în Superliga.

21 septembrie 2023 este cu siguranță data pe care Zvonimir Kozulj nu o va uita niciodată. Atunci, fotbalistul ajuns acum în Bănie a intrat la pauza meciului dintre Zrinjski și Alkmaar, atunci când scorul era 3-0 pentru formația din Olanda și părea clar că oaspeții nu mai pot să scape victoria.

Kozulj a deschis însă drumul spre revenirea de senzație, printr-un gol marcat imediat, în minutul 48, iar apoi a reușit un incredibil gol al victoriei, cu aproximativ zece minute înainte de finalul disputei. Astfel, Zrinjski a reușit să câștige cu 4-3, în primul meci pe care o echipă din Bosnia l-a bifat într-o grupă a unei cupe europene.

Zrinjski Mostar „s-a prăbușit” însă pe parcurs și a încheiat grupa pe ultimul loc în Conference League, iar Kozulj a mai prins un singur meci în Europa. A fost tot rezervă, dar în meciul de gală cu Aston Villa, în care echipa sa a luptat admirabil și a cedat abia în prelungiri: 1-0.

Zvonimir Kozulj va purta tricoul cu numărul 7 la Universitatea Craiova

Fără meci bifat din luna octombrie, Zvonimir Kozulj va purta tricoul cu numărul 7 în Superliga, acolo unde va încerca să-și relanseze cariera.

„Mijlocașul central a semnat cu Știința un contract valabil până la finalul acestui sezon competițional, cu opțiune de prelungire pentru încă două sezoane. El va îmbrăca tricoul cu numărul 7.

Zvonimir a mai evoluat în trecut la Hajduk Split, NK Siroki Brijeg, Pogon Szczecin, Gaziantep, Branitelj Mostar, NK Vitez, Eyupspor și Zrinjski Mostar.

Bine ai venit în familia Științei! Mult succes”, a fost anunțul oficial făcut de clubul patronat de Mihai Rotaru.