Ce l-a nemulțumit pe Nicolae Dică, după ce FCSB a învins-o pe UTA: „Așa am pățit și cu Silkeborg”

Nicolae Dica reactioneaza in meciul de fotbal dintre FCSB si Silkeborg IF, din cadrul grupelor UEFA Europa Conference League, desfasurat pe Arena Nationala din Bucuresti, joi 13 octombrie 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 5 poze

FCSB a reușit să o învingă pe UTA Arad, scor 2-1, într-o partidă desfășurată în cadrul etapei cu numărul 14 din Superliga României.

După această victorie, echipa lui Nicolae Dică a urcat până pe locul 7 al clasamentului, fiind la doar 2 puncte de locurile de play-off.

La finalul celor 90 de minute, tehnicianul roș-albaștrilor și-a felicitat jucătorii pentru succesul obținut, însă nu s-a arătat total mulțumit de jocul prestat.

Nicolae Dică s-a declarat dezamăgit de modul în care elevii săi au abordat fazele de atac și a transmis că își dorește mai mult din partea acestora.

„Este important că am reușit să câștigăm jocul. Din păcate reușim să marcăm foarte puțin, trebuia să marcăm 4-5 goluri din cele 7-8 șuturi pe care le-am avut, așa am pățit și cu Silkeborg. A doua repriză nu ne-au pus mari probleme, dar ca de obicei, le-am făcut cadou un gol. Am primit gol din nimic, așa ne place nouă. Felicitări băieților pentru că au avut reacție, după meciul pierdut din Conference League.

Am trăit periculos toate meciurile de până acum, poate la meciurile cu Sikleborg, când diferența a fost prea mare am fost mai relaxați (n.r. râde).Facem exerciții de finalizare, dar avem două jocuri mai puțin și suntem al patrulea atac din campionat. Ne lipsește finalizarea, în loc de 15 minute de finalizare o să facem 40 de minute la antrenamente. Am spus la conferință, antrenamentele sunt filmate, dacă vreți o să arăt parametrii. Sper ca la jocurile următoare să ne creăm la fel de multe ocazii, dar să marcăm mai mult.

Eu am spus mereu că Darius face un efort foarte mare, singurul lucru care-i lipsea era golul. Sunt în lotul echipei (n.r. Rusu, Dulca și Bouhenna), dar trebuie să iau 20 de jucători în lot și eu am 35 de jucători la antrenamente. Ei fac parte din lotul nostru, iar când voi avea nevoie de ei îi voi băga.

Jucătorii care vor merge acolo (n.r. Cupa României) vor trebui să dea totul. Voi menaja jucători cu siguranță”, a declarat Nicolae Dică.

Publicat: 16 10. 2022, 23:20
Actualizat: 16 10. 2022, 23:21