Ce au făcut fotbaliștii de la FCSB la finalul meciului cu Hermannstadt! Puțini s-ar fi așteptat la asta

FCSB a dezamăgit cu Hermannstadt, 2-2, însă ce a urmat după meciul de la Sibiu a surprins pe toată lumea prezentă.

FCSB nu a reușit să câștige decât un punct în deplasarea cu Hermannstadt, dar suporterii au rămas lângă jucătorii liderului din Superliga.

Vicecampioana era în avantaj în minutul 60, când, însă, Joyskim Dawa a comis o greșeală care a schimbat soarta întâlnirii. Camerunezul transferat în vara anului trecut de la FC Botoșani a comis un fault din postură de ultim apărător și arbitrul a dictat lovitura de la 11 metri din care gazdele au egalat, arătându-i totodată cartonașul roșu fundașului central.

Stadionul a fost arhiplin la Sibiu, semn că echipa din București este una dintre cele mai iubite din țară, și nici chiar cele două puncte pierdute nu i-au determinat pe suporteri să le întoarcă spatele elevilor lui Elias Charalambous.

Fotbaliștii de la FCSB au plecat supărați la vestiare, după fluierul de final, însă au avut o surpriză în momentul în care s-au îndreptat spre ieșirea din stadion. Fanii s-au îmbulzit pentru a obține o amintire cu fotbaliștii vicecampioanei, iar printre cei mai solicitați pentru poze și autografe au fost Andrea Compagno, Florinel Coman și Darius Olaru.

Elias Charalambous nu îl învinovățește pe Joyskim Dawa pentrui punctele pierdute de FCSB cu Hermannstadt

Joyskim Dawa a fost eroul negativ al lui FCSB în meciul cu Hermannstadt, dar antrenorul principal Elias Charalambous nu a pus acest rezultat în cârca fundașului central transferat de Gigi Becali în vara lui 2022.

„A fost un meci nebun astăzi, nu am început bine în primele minute. Am reușit să marcăm repede, schimbările au ajutat foarte mult. Dar, din păcate, a fost acea greșeală care se poate întâmpla în fotbal. A fost un efort foarte mare din partea jucătorilor. E bine că nu am pierdut, am câștigat 1 punct. Sunt mândru de jucătorii mei.

V-am zis, greșelile sunt parte din joc. Dawa a făcut un sezon grozav, ne-a salvat în multe meciuri. Asta este, greșelile fac parte din joc. Am de spus numai lucruri bune despre Dawa.

Am tot fost întrebat de Compagno și am spus că face un efort grozav, iar golurile vor veni. Andrea ajută foarte mult echipa și sunt foarte fericit că a marcat.

Nu am început bine jocul, trebuia să schimbăm ceva. În repriza a doua s-a văzut că e decizia bună”, a declarat Elias Charalambous.

Publicat: 22 09. 2023, 09:51