Cât de gravă e accidentarea lui Darius Olaru? Gigi Becali a dat verdictul ca un „medic specialist”, spre stupoarea lui Radu Naum şi Ilie Dumitrescu: „Am văzut eu”

Darius Dumitru Olaru accidentat la marginea terenului în meciul de fotbal dintre FC CFR 1907 Cluj SA si FC Fotbal Club FCSB SA, contând pentru Superliga Superbet, desfășurat pe Stadionul Dr.Constantin Rădulescu din Cluj-Napoca, duminică 10 decembrie 2023. © FOTO: Flaviu BUBOI/SPORT PICTURES

Gigi Becali, patronul clubului FCSB, a oferit detalii despre accidentarea suferită de către Darius Olaru, mijlocașul central în vârstă de 25 de ani al roș-albaștrilor, în partida cu CFR Cluj.

Meciul dintre CFR Cluj și FCSB s-a disputat duminică seară, pe Stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” din Gruia, în cadrul etapei cu numărul 19 din Superliga și s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, după golurile marcate de către Tachtsidis, în minutul 7, respectiv Darius Olaru, în minutul 26.

Gigi Becali, detalii despre accidentarea suferită de către Darius Olaru în CFR Cluj – FCSB

În minutul 41 al acestei întâlniri, Darius Olaru a ieșit schiopătând de pe teren și dus pe brațe de către cei din staff-ul lui FCSB. Elias Charalambous a fost nevoit să facă o primă schimbare și l-a introdus pe Mihai Lixandru în locul căpitanului.

Întrebat despre situația lui Darius Olaru, Gigi Becali a asigurat că fotbalistul nu are nimic și că va putea juca în următoarea partidă, deși fotbalistul nu putea călca în piciorul stâng în momentul schimbării.

„O să joace! E contuzie. Nu avea cum să fie entorsă… A fost lovitura atât de tare încât i-a făcut acolo o vânătaie mare. Am văzut eu! A văzut doctorul. Ce RMN să mai facă… Nu are nimic. (n.r. atunci de ce schiopăta?) Îl durea foarte tare, nu putea să pună piciorul jos că a fost lovitura foarte tare”, a spus Gigi Becali, la Digi Sport.

Gigi Becali l-a criticat pe Darius Olaru după CFR Cluj – FCSB

Totuși, Gigi Becali l-a și certat pe Darius Olaru după remiza cu CFR Cluj, chiar dacă fotbalistul a ieșit accidentat de pe teren.

„Lixandru, de exemplu… Astăzi mi-a plăcut de el, a fost foarte calm, a fost stăpân pe el când l-am băgat.

Schimbarea a fost gândită dinainte. Dinainte ne-am gândit că Pantea trebuie schimbat. (n.r. deci după greșeala de la gol s-a blocat și de aceea l-ați schimbat) Da, da, da. El a greșit acolo, dar și Olaru trebuia să vină la primit.

De la un timp, Olaru prea crede el că poate să facă orice la mijlocul terenului. Băi, păi, joacă varza, băi, că îți ia varza”, a mai spus Gigi Becali, după remiza cu CFR Cluj.

Cotat la 5,3 milioane de euro de către Transfermarkt, Darius Olaru a jucat 19 meciuri pentru FCSB în acest sezon din Superliga și a reușit să înscrie opt goluri în campionat.

Publicat: 10 12. 2023, 23:44