Budi-gol! Farul deschide scorul pe „Arcul de Triumf” în poarta lui Dinamo | VIDEO

Constantin Valentin Budescu si Gabriel Rodrigues De Moura in meciul de fotbal dintre Dinamo Bucuresti si Farul Constanta, din cadrul Superligii Superbet, desfasurat pe Stadionul National Arcul de Triumf din Bucuresti, vineri 22 septembrie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 12 poze

Constantin Budescu, mijlocașul în vârstă de 34 de ani de la Farul Constanța, a deschis scorul în meciul cu Dinamo.

Budi-gol! Farul deschide scorul pe „Arcul de Triumf” în poarta lui Dinamo

Meciul dintre Dinamo București și Farul Constanța s-a disputat vineri seară, pe Stadionul „Arcul de Triumf”, în cadrul etapei a zecea din Superliga și s-a încheiat cu victoria campioanei, scor 2-0, după golurile marcate de către Constantin Budescu, în minutul 33., respectiv Ionuț Vînă, în minutul 90.

În minutul 33 al acestei întâlniri, Adrian Mazilu a pornit pe contraatac, a pasat pentru Constantin Budescu, iar acesta a șutat cu piciorul drept, în dreapta portarului Adnan Golubovic și a deschis astfel scorul în fața „câinilor”.

• Vezi AICI VIDEO cu golul marcat de către Constantin Budescu în Dinamo – Farul Constanța!

Cotat la 450 de mii de euro de către Transfermarkt, Constantin Budescu a jucat cinci meciuri pentru Farul Constanța în acest din Superliga și a marcat un gol, cel reușit în poarta lui Dinamo. În prima parte a stagiuni, fotbalistul a bifat trei partide în tricoul Petrolului Ploiești. Pe lângă aceste apariții, Constantin Budescu a evoluat în patru meciuri, pentru Farul Constanța, în Conference League, în care a reușit să înscrie de două ori.

Echipele de start în Dinamo – Farul Constanța:

Dinamo: Golubovic – Lucas, Bena, Homawoo – De Moura, Cr. Costin, Larrucea, N. Roșu, Amzăr – Ghezali, D. Politic
Rezerve: Dujmovic – I. Roșu, Gregorio, Țîră, D. Iglesias, Bordușanu, A. Bani, Patrice, R. Grigore
Antrenor: Ovidiu Burcă

Farul: Aioani – Sîrbu, Larie Artean, Kiki – T. Băluță, Nedelcu, Grameni – Ad. Mazilu, L. Munteanu, Budescu
Rezerve: Buzbuchi – Dussaut, M. Popescu, G. Marins, N. Popescu, Vînă, Grygoryan, Rivaldinho, Sali
Antrenor: Gheorghe Hagi

Stadion: „Arcul de Triumf”
Arbitru: Szabolcs Kovacs / A1: Andrei Constantinescu; A2: Stelian Slabu