Bogdan Andone, surprinzător de calm după ce echipa sa a fost egalată în minutul 95 al meciului Botoșani – Universitatea Craiova 2-2: „Nu meritam victoria”

Bogdan Andone a stabilit lista neagră la FC Botoșani
Vezi galeria foto - 6 poze

FC Botoșani, echipa lui Valeriu Iftime, a remizat cu Universitatea Craiova, scor 2-2, într-un meci care a contat pentru etapa cu numărul 26 din Superliga.

În ciuda golului primit în minutul 90+5, Bogdan Andone, antrenorul formației moldovene, a fost surprinzător de calm la flash-interviu.

Botoșani a condus-o cu 2-0 pe Universitatea Craiova, însă a sfârșit prin a fi egalată în ultima clipă. Totuși, Bogdan Andone, tehnicianul moldovenilor, nu a venit nervos la interviul de după meci, ci mai mult dezamăgit. Antrenorul celor de la Botoșani a ajuns la concluzia că echipa sa nu merita victoria și a spus că rezultatul este unul echitabil.

„Până la urmă rezultatul a fost echitabil. Chiar dacă e dureros să primești gol în prelungiri, nu meritam victoria. E un campionat foarte echilibrat, toate echipele se luptă pentru fiecare punct.

Multe jocuri se termină la diferență de un gol. A fost o greșeală tehnică. Nu acuz, e fotbal, se întâmplă. Îi felicit pentru atitudine și pentru modul în care au luptat.

Au jucat suficient, aveam nevoie de viteză, dar asta a fost. Ținând cont de situația în care suntem, fiecare punct e important. Am jucat cu o echipă foarte bună. Jucătorii care au fost pe banca lor de rezerve pot juca la orice echipă din Liga 1”, a declarat Bogdan Andone.

Cum au arătat echipele de start

FC Botoșani (4-3-3): Ureche – Benzar, Sadiku, Miron, Țigănașu – Florescu, Dican, I.Filip – David, Lopez, Kaprof
Rezerve: Ducan, Friday, Șeroni, Mitrov, Celea, Mouaddib, Petro, Aldair, Fulop, Mitrov, Margiotta, Ofosu, Dimitrov
Antrenor: Bogdan Andone

Universitatea Craiova (4-3-3): Lazar – Căpățână, Zajkov, Screciu, Bancu – A. Crețu, Mateiu, Houri – Baiaram, A. Ivan, A. Mitriță
Rezerve: L. Popescu, Vlădoiu, Soiri, Maldonado, Badelj, Ndong, Kozulj, Mekvabishvili, Danciu, Câmpanu, Koljic, Markovic
Antrenor: Ivaylo Petev

Stadion: Municipal (Botoşani)
Arbitru: Kovacs Szabolcs (Carei) // A1: Vornicu Adrian (Iaşi), A2: Vornicu Adrian (Iaşi)
Arbitru VAR: Dumitrache Bogdan (Bucureşti) // Asistent VAR: Cerei Alexandru (Cluj-Napoca)

Publicat: 18 02. 2024, 19:51
Actualizat: 18 02. 2024, 19:56