Bernd Storck a identificat punctul nevralgic al lui Sepsi, după înfrângerea cu Farul: „Aceasta este principala problemă”. Ce le reproșează germanul elevilor lui

Bernd Storck a identificat punctul nevralgic al lui Sepsi, după înfrângerea cu Farul „Aceasta este principala problemă”. Ce le reproșează germanul elevilor lui
Vezi galeria foto - 5 poze

Bernd Storck a identificat punctul nevralgic al lui Sepsi, după înfrângerea suferită în meciul cu Farul, 0-1. Germanul a făcut mai multe observații în legătură cu jocul prestat de elevii săi și știe care este principala problemă a echipei.

Sepsi a cedat, pe teren propriu, în etapa cu numărul 26 din Superliga României, în fața trupei lui Gică Hagi, Farul Constanța, cu scorul de 1-0. Covăsnenii nu au reușit să fructifice ocaziile pe care le-au avut și au ajuns la a patra înfrângere consecutivă în campionat.

Bernd Storck a identificat punctul nevralgic al lui Sepsi, după înfrângerea cu Farul

La finalul partidei cu Farul Constanța, antrenorul Bernd Storck a vorbit despre prestația echipei și despre motivul pentru care covăsnenii traversează o perioadă dificilă în Superliga României, unde au ajuns la patru înfrângeri consecutive.

„În prima repriza am avut totul sub control. Am avut șansa de a marca, dar nu am reușit, iar aceasta este principala problemă. Acest lucru s-a întâmplat și în ultimele meciuri, ne-am creat șanse dar nu am marcat. Cred ca uneori avem nevoie de noroc în meciuri.

Din păcate, acest lucru nu ține de noi și am pierdut acest meci. Nu cred că a fost o diferență atât de mare între cele două reprize. Adversarul a jucat mai bine în repriza secundă dar nu au avut atât de multe șanse de a marca. Presiunea există încă de când am ajuns aici, trebuie să continuăm, săptămâna viitoare avem șansa de a câștiga”, a precizat Bernd Storck la finalul partidei de la Sf. Gheorghe.

Sepsi încă mai speră la play-off

Jucătorii de la Sepsi Sf. Gheorghe încă mai speră la calificarea în play-off. Marius Ștefănescu, cel care a avut mai multe ocazii de a marca în partida disputată luni, 19 februarie, a vorbit despre șansele pe care le mai are Sepsi dar și despre cât de greu este ca echipa pentru care evoluează să mai obțină un loc în primele șase.

„A fost un meci cu o primă o repriză pe care am controlat-o, am avut ocazii. Nu înțeleg ce am jucat în a doua repriză.

Este o înfrângere grea, aveam nevoie de cele trei puncte pentru a ne menține în cursa pentru play-off. Nu pot să zic că ocaziile ratate mă apasă, dar puteam să fac mai mult, să-mi ajut echipa. Încă sperăm la play-off, atâta timp cât există șanse matematice trebuie să credem. Este din ce în ce mai greu, pentru că sunt multe echipe care se luptă pe un singur loc”, a declarat Marius Ștefănescu.

Publicat: 19 02. 2024, 20:52