Atacantul pe care Mihai Stoica îl așteaptă la FCSB a impresionat în ultimul meci: „A marcat frumos. El asta e, un marcator!”

Ianis Stoica (20 de ani) este atacantul pe care Mihai Stoica îl așteaptă să demonstreze la FCSB. Împrumutat pentru tot sezonul 2023 – 2024 la U Cluj, tânărul fotbalist a impresionat în ultimul meci, în care a marcat o dublă și a obținut un penalty.

Îi duce FCSB dorul lui Ianis Stoica? Mihai Stoica îl așteaptă pe atacantul lui U Cluj înapoi acasă, după ce a impresionat în ultimul meci

Mihai Stoica, managerul general al celor de la FCSB, a analizat pe scurt prestația lui Ianis Stoica din runda precedentă a Superligii. Atacantul este împrumutat de gruparea roș-albastră la Universitatea Cluj, iar luni seară, în etapa a 6-a a campionatului, a impresionat. Ianis Stoica a început din postura de titular derby-ul Ardealului, U Cluj – CFR Cluj, iar în minutul 11 al confruntării a deschis scorul din pasa lui Oancea. În minutul 39, tot Ianis Stoica a primit un assist excelent din partea lui Alexandru Chipciu și a dus scorul la 2-0 pentru „șepcile roșii”. Ianis Stoica și-a făcut datoria și în repriza secundă, când a obținut un penalty, transformat cu succes de Dan Nistor, însă U Cluj nu a putut bloca atacurile rivalei, iar CFR Cluj s-a impus cu 4-3 la final.

În ciuda eșecului din derby, prestația lui Ianis Stoica rămâne una de apreciat. Atacantul a înscris primele goluri în campionat după o pauză de aproximativ un an și jumătate și promite să revină la forma care l-a consacrat.

De acest aspect este încântat și Mihai Stoica. Managerul general al roș-albaștrilor l-a lăudat pe atacantul Universității Cluj, care din iunie 2024 va reveni la FCSB, unde mai are contract până în 2028.

„Culmea e că a marcat această dublă pe stadionul pe care a marcat primul lui gol la profesionişti, împotriva Sănătăţii Cluj.

Chiar a marcat frumos, a pus latul foarte bine. E mare lucru să te întorci mereu spre poartă. El are asta, e un marcator. E împrumutat, dar n-are clauză de meciuri”, a declarat Mihai Stoica, la Orange Sport.

Ianis Stoica, modest după dubla marcată în poarta CFR-ului: „Deocamdată n-am făcut nimic!”

Ianis Stoica nu se lasă păcălit de prestația bună pe care a avut-o în derby-ul Ardealului și speră să confirme în continuare cu evoluții din ce în ce mai bune:

„Este dezamăgire în echipa noastră. Consider că meritam să obținem măcar un egal din acest meci. Nu știu ce s-a întâmplat. Am lăsat spații foarte mari în apărare și, la acest nivel, am încasat 4 goluri. Consider că am fost egalii lor. Am avut și o altă ocazie cu capul, a avut și Tescan una din corner în prelungiri, dar au avut și ei șanse. Un egal era echitabil cred eu.

Când am venit în iarnă la U Cluj, antrenorii nu prea mă băgau în teren. A venit un alt antrenor, mi-a dat încredere și la fotbal trebuie să profiți de conjunctură ca să poți face ceva. Aveam nevoie de aceste goluri, dar deocamdată n-am făcut nimic. Ce? Am dat două goluri și după iar nu dau?”, a declarat Ianis Stoica, după U Cluj – CFR Cluj 3-4.

Publicat: 23 08. 2023, 00:11