Arabii chiar i-au pus pe masă un salariu de șeic lui Mirel Rădoi ca să plece imediat de la Universitatea Craiova: „Oferta e reală”
Mirel Rădoi ar fi putut pleca de la Universitatea Craiova în această vară. O echipă din Qatar i-a pus pe masă un salariu de șeic, dar s-a văzut refuzată.
Acum, însă, tensiunea a atins cote alarmante în Bănie, pe fondul eșecului din Bosnia. Tehnicianul nu s-a sfiit să-l taxeze pe finanțatorul Mihai Rotaru pentru declarațiile făcute, nemulțumit de plecarea lui Andrei Ivan.
Acesta a evoluat în meciurile cu UTA și FC Argeș, după care a fost pus pe liber, dar nu a stat prea multă vreme fără angajament. A semnat cu Panserraikos, formație din primul eșalon al Greciei.
Mirel Rădoi ademenit de arabi cu un salariu uriaș
După fluierul final al meciului cu Sarajevo, scor 1-2, Mirel Rădoi a recunoscut că a avut pe masă o ofertă extrem de avantajoasă din punct de vedere financiar. Nu mai puțin de 1,2 milioane de euro ar fi încasat pe an împreună cu staff-ul său, dar a hotărât să rămână la Universitatea Craiova.
Ulterior, informația a fost confirmată și de Daniel Stanciu, care a dezvăluit, totodată, că discuțiile cu șeicii s-au purtat recent. Mai exact, în iunie 2025.
„El a avut o înțelegere cu conducerea. L-a deranjat că Mihai Rotaru a intrat în direct imediat după meci. A pus accent că a plecat Andrei Ivan fără ca el să-și de acordul. El chiar după un meci cu FC Argeș, după un schimb de replici cu Sorin Cârțu, a plecat.
(n.r. despre oferta din Qatar pentru Mirel Rădoi) Asta știu și eu. E reală. Am auzit și eu. E ceva din iunie. El are un confort financiar care îi permite să se manifeste de genul acesta. El e un lider. Se irită foarte repede. Nu e un tip diplomat. Ce gândește, aia spune”, a spus directorul de imagine al lui FC Argeș, la Digi Sport.
Mirel Rădoi ar fi avut viață grea la FCSB: „Îl dădea afară Gigi”
În altă ordine de idei, discursul dur al lui Mirel Rădoi a fost întors pe toate fețele în spațiul public. Giovanni Becali, de pildă, și-a exprimat convingerea că tehnicianul ar fi avut de suferit dacă s-ar fi aflat la FCSB.
„Eu zic că e bine că se bagă și Rotaru. E super, super gentleman, pe cuvântul meu! Păi la Gigi e armată, mă, tată, e Academia de Poliție, la Băneasa.
Doamne ferește, îl dădea afară Gigi pe Rădoi! Îl dădea afară! Altul, la rând! Tu ai văzut vreodată vreun jucător de la FCSB să-i zică Gigi Becali sau Gigi?”, a spus impresarul pentru fanatik.ro.