Antrenorul din Superliga pe care Gigi Becali l-a vrut în câteva rânduri la FCSB a scăpat de demitere! Ședința cu șefii clubului l-a salvat | EXCLUSIV

Leo Grozavu si Ilie Poenaru se saluta dupa meciul de fotbal dintre Academica Clinceni si Sepsi OSK Sfantu Gheorghe, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Clinceni Arena din Clinceni, sambata 31 octombrie 2020. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Ilie Poenaru, antrenorul de facto al echipei FC Voluntari, a scăpat de demitere după ce a fost băgat în ședință de către conducerea clubului.

După înfrângerea cu FC Hermannstadt, scor 1-3, în cadrul etapei a noua din Superliga, s-a discutat despre demiterea cuplului de antrenori Ilie Poenaru – Marin Dună de la FC Voluntari, având în vedere că această partidă a fost cea de-a cincea consecutivă fără succes în campionat.

Sursele ProSport susțin, însă, că antrenorul a luat parte la o ședință alături de conducerea clubului ilfovean și a făcut o analiză a situației echipei și a jucătorilor din lot.

La finalul întâlnirii, Ilie Poenaru a primit asigurări că are susținere totală din partea șefilor săi, dar liniștea nu poate veni, cu adevărat, dacă rezultatele nu vor fi în favoarea jucătorilor ilfoveni.

Ce a spus Marin Dună după Hermannstadt – Voluntari

După înfrângerea cu FC Hermanndtadt, Marin Dună, antrenorul principal din acte la FC Voluntari, a avut un discurs destul de dur la adresa elevilor săi cărora le-a transmis să se trezească.

„În prima repriză, cred că am controlat jocul, am marcat, am avut o bară și am mai avut o ocazie sau două. Din păcate, a doua repriză a au apărut acele greșeli și au apărut cele două goluri.

Practic, moralul e zdruncinat. Apoi au venit și acele eliminări. Au fost niște greșeli mari de tot pe care nu trebuie să le faci. Am organizat destul de bine defensiva, asta s-a văzut în prima repriză. Am schimbat și sistemul, am arătat bine prima repriză. Din păcate, aceste greșeli nu ai cum să le antrenezi, sunt prea ușor date baloanele adversarilor.

Trebuie să fim bărbați, sunt jucători cu mare experiență și trebuie să ne revenim. Sunt jucători cu experiență și nu au voie să facă asemenea greșeli. Ăsta e fotbalul. Ne așteaptă un meci foarte greu cu Iașiul, deci trebuie să ținem capul sus”, a spus Marin Dună, la finalul meciului cu Hermannstadt.

După cele nouă etape disputate până acum, FC Voluntari ocupă locul 10, cu 10 puncte, având doar trei victorii în acest sezon: 2-1 cu FC Botoșani, 2-0 cu Petrolul Ploiești și 2-1 cu Rapid București.

Publicat: 18 09. 2023, 22:23