Andrei Ivan, în cădere liberă! Atacantul Universității Craiova a intrat în colaps: de când n-a mai marcat în campionat echipa a căzut!

Meciul de fotbal dintre FC Botosani si Universitatea Craiova, contand pentru Liga 1 SuperLiga Superbet, desfasurat pe Stadionul Municipal din Botosani, sambata 21.01.2023. © FOTO:Ionut Tabultoc/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 9 poze

Au trecut 4 luni de la ultimul gol în campionat al lui Andrei Ivan și se pare că atacantul Craiovei este incapabil să mai găsească poarta. Oponenții au citit deja stilul de joc al atacantului.

Mihai Rotaru, finanțatorul celor de la CSU Craiova, a declarat că obiectivul echipei pentru sezonul acesta este câștigarea campionatului.

„Depinde de cum plecăm la drum. Dacă batem Botoșaniul și pe Hermannstadt, ne putem gândi chiar la locul 1”, a spus recent Rotaru, potrivit GSP.

Gruparea din Bănie a pierdut însă la Botoșani. Pasa proastă prin care trece echipa din Oltenia este cauzată și de evoluțiile slabe ale lui Andrei Ivan.

Cifrele lui Andrei Ivan în acest sezon

Doar 4 goluri și un singur assist în această ediție de campionat, după 22 de etape a reușit Ivan. Stagiunea trecută, după același număr de meciuri, avea 10 goluri și 3 pase decisive.

Ultimul gol în campionat l-a dat tocmai în septembrie 2022, într-un meci cu FC Voluntari (1-1).

Singurul assist l-a oferit pe 17 decembrie, la 3-0 contra celor de la Chindia Târgoviște.

Mirel Rădoi l-a suspendat pe Ivan chiar înaintea partidei cu Rapid București (2-2), din 12 noiembrie, acesta i-a reproșat în mod public faptul că simula excesiv în careurile adverse. Însă declarația prin care a părut că vrea să-l facă să-și revină nu i-a reușit.

În ciuda faptului că a devenit tată, iar Mihai Rotaru i-a prelungit contractul, aparent aceste lucru nu l-au motivat să-și revină din pasa slabă. Ivan a jucat modest în amicalele din Antalya și în deplasarea de la Botoșani.

Colegii săi l-au căutat destul de des trimițându-i multe mingi, însă a fost în zadar. Moldovenii parcă-l știau ca în palmă pe atacantul Craiovei și au reușit să-l oprească de fiecare dată.

Odată cu forma slabă a atacantului în vârstă de 26 de ani parcă a picat cam tot jocul ofensiv al oltenilor. Jovan Marković a încercat pe cont cont propriu însă fără succes. Acesta a fost schimbat la pauză.

A doua repriză a fost acceptabilă, dar în prima repriză n-am recunoscut nimic din ce am văzut în perioada de pregătire. Jucătorii au dezamăgit! -Mihai Rotaru, finanțator CSU Craiova

Publicat: 25 01. 2023, 11:51