Andrei Ivan, făcut praf de fostul portar al „Generației de Aur” după ce a primit cartonașul roșu în U Cluj – Universitatea Craiova 1-1: „Este într-o scădere incredibilă!”

Meciul de fotbal dintre FC Universitatea Cluj si Universitatea Craiova, contand pentru SuperLiga Superbet, desfasurat pe Stadionul Cluj Arena din Cluj-Napoca, sambata 23 septembrie 2023. © FOTO:Flaviu Buboi/SPORT PICTURES

După eliminarea lui Andrei Ivan din U Cluj – Universitatea Craiova, scor 1-1, Florin Prunea a venit cu un verdict clar.

Florin Prunea, convins că Andrei Ivan nu trebuia să vadă cartonașul roșu: „Prea ușor acordat”

U Cluj a remizat cu Universitatea Craiova, scor 1-1, în cea de-a 10-a rundă din Superliga. Gruparea din Bănie a condus până pe final de meci, însă oltenii au fost egalați.

În minutul 90+5, Andrei Ivan l-a lovit pe Dorinel Oancea și a sfârșit prin a fi eliminat de pe teren. Florin Prunea l-a avertizat ferm pe atacantul Universității Craiova, însă a spus clar că acel cartonaș roșu a fost acordat prea ușor.

„Ivan e jucătorul fizic mai puternic. Mie mi se pare acordat ușor cartonașul roșu. El este acolo, dar mai mult îl domină fizic (n.r. pe adversar). E clar că e un moment greu. Trebuie să înțeleagă că asta e viața și trebuie să muncească. Este într-o scădere incredibilă”, a declarat Florin Prunea pentru Digi Sport.

• Golurile au fost marcate de Nicușor Bancu, respectiv de Dan Nistor.

Dragoș Bon, reacție dură după ce Universitatea Craiova a obținut doar un egal cu U Cluj: „Ne-am bătut joc!”

După remiza de pe Cluj Arena, Dragoș Bon, antrenorul secund de la Universitatea Craiova, a dat de înțeles că jucătorii olteni „și-au bătut joc” în cea de-a doua repriză.

„Este un rezultat care ne nemulțumește. Vizam toate cele trei puncte. Cred că mai ales în repriza a doua ne-am bătut joc de noi, pentru că trebuia să fim mai atenți, să închidem jocul mult mai devreme.

Nu am avut o atitudine de echipă mare așa cum ne dorim să fim. Așa se întâmplă în fotbal, dacă nu reușești să fii pragmatic ai de suferit. Noi am suferit și am pierdut cele trei puncte.

Nu trebuie să apară relaxare la niciun jucător. Când ești pe teren, trebuie să fii responsabil pe tot parcursul partidei. Asta nu e o scuză. Dacă sunt jucători care pe durata partidei au momente de relaxare cu siguranță vor avea de pierdut în carieră.

(n.r. întrebat dacă rămâne Universitatea Craiova o candidată la titlu) Da, bineînțeles. Până la urmă, am pierdut astăzi două puncte. Luăm ca atare și punctul câștigat. Așa e în fotbal, în sport, trebuie să mergi mai departe”, a spus Dragoș Bon, la flash-interviul de după meci.

Publicat: 24 09. 2023, 08:35
Actualizat: 24 09. 2023, 08:36