Andrei Cordea se gândește deja la returul dintre FCSB și Silkeborg: „A fost o rușine ceea ce s-a întâmplat acolo!”

Andrei Ioan Cordea si Gabriel Sebastian Tamas in meciul de fotbal dintre Petrolul Ploiesti si FCSB, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul Ilie Oana din Ploiesti, duminica 9 octombrie 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 11 poze

Andrei Cordea, extrema dreapta în vârstă de 23 de ani de la FCSB, a anunțat după victoria cu Petrolul că se gândește deja la returul cu Silkeborg.

Partida dintre Petrolul Ploiești și FCSB s-a disputat duminică seară, în cadrul etapei cu numărul 13 din Superliga, pe Stadionul „Ilie Oană”, iar roș-albaștrii au învins cu scorul de 2-0, după golurile marcate de către Dawa, în minutul 45+2, respectiv Coman, în minutul 47.

Andrei Cordea a fost cel care a pasat decisiv pentru golul marcat de către Florinel Coman.

Andrei Cordea se gândește deja la returul dintre FCSB și Silkeborg

După meci, Andrei Cordea a anunțat că se gândește deja la meciul din Conference League, returul cu Silkeborg, programat joi, 13 octombrie, pe Arena Națională.

„Ne doream foarte mult să câștigăm astăzi, mă bucur că am reușit să o facem. Joi vom avea revanșa împotriva celor de la Silkeborg și trebuie să câștigăm pentru că a fost o rușine ceea ce s-a întâmplat. A trecut meciul cu Petrolul, vreau să îl uit cât mai repede și mă gândesc la meciul de joi. Suntem montați să întoarcem ceea ce s-a întâmplat acolo. Nu vreau să mă gândesc că avem echipa 1 și echipa 2, pentru că s-au plătit mulți bani, avem jucători de calitate.

Suntem la Steaua (n.r. FCSB) și nu ne putem gândi la play-out. Avem în cap play-off-ul”, a spus Andrei Cordea, la flash-interviul de după meci.

„Cred că am făcut un meci bun, mai ales în prima repriză, cred că am dominat adversarul și am obținut victoria meritat. Cred că am intrat foarte montați, am încercat să marcăm cât de repede puteam. Am marcat la finalul primei reprize și cred că asta a contat. (n.r. despre returul cu Silkeborg) Peste trei zile avem șansa să ne luăm o revanșă. Avem meci în Conference League și după o să ne gândim și la campionat. Dacă vom câștiga următorul meci, vom fi din nou acolo (n.r. în calculele pentru calificare)”, a spus și Darius Olaru, la flash-interviul de după meci.

Programul lui FCSB în grupele Conference League:

• Runda 1: 8 septembrie, ora 22:00: West Ham – FCSB 3-1 (Bowen 69′, Emerson 74′, Antonio 90′ / Cordea 34′)
  • Runda 2: 15 septembrie, ora 22:00: FCSB – Anderlecht 0-0
  • Runda 3: 6 octombrie, 19:45: Silkeborg – FCSB 5-0 (Klynge 3′, Kusk 7′, Helenius 35′, Thordarson 58′, Adamsen 71′)
  • Runda 4: 13 octombrie, 22:00: FCSB – Silkeborg
  • Runda 5: 27 octombrie, 19:45: Anderlecht – FCSB
  • Runda 6: 3 noiembrie, 22:00: FCSB – West Ham
Publicat: 09 10. 2022, 23:47
Actualizat: 10 10. 2022, 00:03