Andrei Cordea îi răspunde lui Gigi Becali, după ce patronul de la FCSB l-a făcut „varză, praf și pulbere”. „Este normal să-mi fie greu!” Cum l-au afectat criticile latifundiarului din Pipera

Andrei Ioan Cordea se bucura dupa meciul de fotbal dintre FCSB si Sepsi OSK Sfantu Gheorghe, contand pentru Play-off-ul Superligii Superbet, desfasurat pe Arena Nationala din Bucuresti, luni 8 mai 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Andrei Cordea (23 de ani), unul dintre jucătorii criticați de Gigi Becali, îi răspunde latifundiarului din Pipera după ce patronul de la FCSB l-a făcut „varză, praf și pulbere”.

Andrei Cordea îi răspunde lui Gigi Becali, după ce patronul de la FCSB l-a făcut „varză, praf și pulbere”. Cum l-au afectat criticile latifundiarului din Pipera

Andrei Cordea nu a mai dat randamentul așteptat și a fost trecut pe banca de rezerve de către Gigi Becali. Mai mult, latifundiarul din Pipera l-a desființat pe tânărul fotbalist pe 10 aprilie 2023, după meciul CFR Cluj – FCSB, scor 1-1.

În meciul FCSB – Sepsi OSK, Andrei Cordea a fost introdus pe teren în minutul 78, în locul lui Alexandru Pantea, iar după doar un minut a înscris golul de 3-1 pentru formația roș-albastră.

La finalul partidei de pe Arena Națională, mijlocașul și-a făcut curaj și a vorbit despre modul în care criticile lui Gigi Becali l-au afectat. Totodată, mijlocașul a dat asigurări că va face tot posibilul pentru a reveni la forma care l-a consacrat.

„Da, este normal să fie greu, mi-au trimis și din familie, apropiații…(n.r. criticile la adresa sa). Am rămas o persoană la fel de modestă, muncesc în fiecare zi, știu ce am de făcut. Atât cât intru, 5 minute, 10 minute, încerc să-mi fac treaba.

Orice fotbalist are o perioadă în care nu îi iese jocul. Dacă marcam meciurile trecute, când am avut câteva ocazii mari, lucrurile se schimbau. Se întâmplă, este fotbal, am trecut peste și sunt conștient că pot să fac lucrurile mai bine”, a spus Andrei Cordea după FCSB – Sepsi OSK, scor 3-1.

Ce spunea Gigi Becali despre Andrei Cordea

„Avem doi, dar din doi nu facem unul bun… Din David (n.r. Miculescu) și Cordea nu putem să facem unul, nu vezi? Îl bagi pe unul o repriză, după îl bagi pe celălalt și e tot praf. Nu știu. Știu eu? Întrebați-l pe Cordea de ce a căzut așa. Știu eu ce face? A fost fotbalist, iar acum nu mai e. Nu că nu mai e, e praf definitiv. La Miculescu încă mai am încredere, e tânăr. El a mai mișcat, a mai avut ocazia aia în fața porții, dar când a intrat Cordea… varză, praf și pulbere”, spunea Gigi Becali pe 10 aprilie 2023, după meciul CFR Cluj – FCSB, scor 1-1.

Cotat de site-urile de specialitate la 2,5 milioane de euro, Andrei Cordea a jucat în 44 de meciuri pentru vicecampioana României în sezonul 2022-2023, în toate competițiile, a dat 10 goluri și a oferit cinci pase decisive.

Publicat: 09 05. 2023, 10:10