Andrei Burcă, aproape de colaps din cauza programului încărcat. A fost dus de urgență la spital după ce i s-a făcut rău! Verdictul medicilor

Andonie Andrei Burca in meciul de fotbal dintre Petrolul Ploiesti si CFR Cluj, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul Ilie Oana din Ploiesti, luni 27 februarie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Andrei Burcă (29 de ani), titularul din apărarea campioanei României, aproape de colaps din cauza programului încărcat al formației din Gruia.

Andrei Burcă a fost titularizat de Dan Petrescu în meciul jucat de campioana României cu UTA Arad, scor 2-1, însă a cerut schimbarea în minutul 42. Înlocuirea acestuia nu a avut legătură cu vreo accidentare sau problemă de natură musculară, lucru confirmat de medici după ce fotbalistul a ajuns la spital.

„I s-a făcut rău lui Burcă, e la spital, la pauză mă gândeam ce poate să mai urmeze”, a spus Dan Petrescu la finalul meciului cu UTA Arad.

După ce a fost înlocuit, Andrei Burcă a fost dus la spital, a fost supus unor controale amănunțite, iar apoi a primit verdictul medicilor. Conform GSP, un prim diagnostic primit de fundașul campioanei României ar fi acela de extenuare, după ce a acuzat amețeli și stări de rău.

Chiar și așa, oficialii campioanei României nu doresc să riște nimic, iar fundașul central al echipei naționale o să fie supus unui nou set de analize în cursul zilei de astăzi pentru a afla cu exactitate ce probleme are.

CFR Cluj, doar două zile libere între două meciuri din Superliga

Problemele lui Andrei Burcă au apărut după ce fundașul central în vârstă de 29 de ani a jucat 90 de minute în partida cu Petrolul Ploiești, scor 5-1, care a avut loc luni, 27 februarie, iar joi, 2 martie, la trei zile distanță, a fost titular cu UTA Arad.

Dan Petrescu a răbufnit înaintea meciului cu UTA Arad din cauza programului încărcat al campioanei României. „În primul rând sunt realist. Sunt conștient că noi am avut doar două zile libere și UTA 7 zile. Nu înțeleg cum a fost făcut calendarul, chiar aș vrea să am o explicație. Noi am jucat vineri, iar ei luni, și au avut o săptămână să pregătească meciul. Noi, doar două zile”, spunea Dan Petrescu.

Pentru CFR Cluj urmează meciul cu Sepsi OSK din etapa 29 din Superliga, luni, 6 martie, ora 20.30, pe stadionul din Sfântu Gheorghe, iar partida este transmisă la TV de Digi Sport 1, Orange Sport 1 și Prima Sport.

În sezonul 2022 – 2023, Andrei Burcă a jucat în 33 de meciuri, dintre care 18 în Superliga, șase în Conference League, șase în Europa League, două în Champions League și unul în Cupa României.