Andrei Artean a dezvăluit cui a dedicat golul marcat în Farul – FC U Craiova: „A venit în vestiar și mi-a spus: «Dacă nu dai gol astăzi mă supăr pe tine!»”

Meciul de fotbal dintre Farul Constanta si U Craiova 1948, contand pentru SuperLiga Liga1, desfasurat pe Stadionul central al Academiei Gheorghe Hagi din Ovidiu, duminica 17 iulie 2022. © FOTO:Sorin Danielciuc/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 6 poze

Andrei Artean, mijlocașul defensiv în vârstă de 28 de ani de la Farul Constanța, a fost declarat omul meciului cu FC U Craiova și a dezvăluit cui a dedicat golul înscris în cadrul acestei partide.

Farul Constanța și FC U Craiova s-au întâlnit duminică seară, la Ovidiu, în cadrul primei etape a noului sezon din prima ligă. Constănțenii s-au impus cu scorul de 2-1, după golurile marcate de către Grameni, în minutul 3, respectiv Artean, în minutul 29. Pentru olteni a marcat Sidibe, în minutul 58.

La finalul acestei partide, Andrei Artean a dezvăluit că Eric de Oliveira, fost jucător la Farul Constanța, i-a vizitat pe jucătorii lui Gheorghe Hagi în vestiar, alături de fiul său, iar puștiul i-a spus mijlocașului să dea gol.

Andrei Artean a dezvăluit cui a dedicat golul marcat în Farul – FC U Craiova

Andrei Artean susține că i-a promis fiului lui Eric că va da gol pentru el. Zis și făcut. Andrei Artean a reușit să înscrie un gol superb.

„Chiar a venit înainte de meci în vestiar cu tatăl lui (n.r. Eric) și mi-a spus: «Dacă nu dai gol astăzi mă supăr pe tine». I-am spus: «Promit că dau gol pentru tine». Dau goluri foarte rar, dar când dau spun eu că dau goluri frumoase.

Au un antrenor foarte bun (n.r. Marius Croitoru), cu care am fost coleg la Timișoara. Îi place foarte mult fotbalul. E de lăudat ce a făcut la Botoșani. Spre sfârșit ne-am chinuit puțin, dar toată echipa merită felicitări, pentru că am depus efort și am câștigat. Știam că au jucători foarte buni și pe bancă. Știam că ne va aștepta un meci greu, că trebuie să luptăm în toate minutele. Ne dorim cu toții să fim mai sus decât am fost anul trecut”, a spus Andrei Artean, la flash-interviurile de după meci.

Publicat: 17 07. 2022, 20:45
Actualizat: 17 07. 2022, 22:39