Andrea Mandorlini, dat afară de Nelu Varga de la CFR Cluj! Decizia, luată imediat după finalul meciului Botoșani – CFR 1-0

Meciul de fotbal dintre POLI IASI si FC CFR 1907 CLUJ contând pentru SuperLiga Superbet, desfășurat pe Stadionul Emil Alexandrescu din Iași, vineri 03 noiembrie 2023. © FOTO: Dragos PASCANEANU/SPORT PICTURES

Antrenorul Andrea Mandorlini ar urma să plece de la CFR Cluj, după eșecul înregistrat în primul meci oficial din acest an.

Partida dintre FC Botoșani și CFR Cluj s-a disputat duminică, pe terenul moldovenilor, în cadrul etapei cu numărul 22 din Superliga și s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 1-0, după golul marcat de către Eduard Florescu, în minutul 64.

Andrea Mandorlini, dat afară de Nelu Varga de la CFR Cluj după eșecul cu FC Botoșani

După această partidă, Nelu Varga, patronul lui CFR Cluj, ar fi decis să îl dea afară pe antrenorul Andrea Mandorlini, potrivit Digi Sport.

Andrea Mandorlini a ajuns la CFR Cluj la începutul sezonului actual și a bifat, pe banca tehnică a ardelenilor, 27 de partide, dintre care 11 victorii, 9 egaluri și 7 înfrângeri.

În locul lui Andrea Mandorlini, la CFR Cluj, ar putea ajunge Adrian Mutu, antrenor proaspăt demis de la Neftchi Baku și bun prieten cu patronul Nelu Varga.

În această pauză competițională de iarnă recent încheiată, CFR Cluj a staționat pe locul secund în clasamentul din Superliga.

Ardelenii au câștigat ultimul meci înainte de vacanță, scor 4-0 cu U Cluj, însă aceștia veneau după o serie de opt meciuri fără succes în campionat și Cupa României.

În urma eșecului cu FC Botoșani, CFR Cluj rămâne pe locul secund în Superliga, cu 36 de puncte, la egalitate cu a treia clasată, Rapid București, având însă cu un meci în plus față de urmăritoarea Universitatea Craiova (locul 4, 34 de puncte), care ar putea urma pe poziția a doua dacă o învinge pe Farul Constanța în etapa curentă.

Publicat: 21 01. 2024, 17:18
Actualizat: 21 01. 2024, 17:24