Andrea Compagno a marcat în Sepsi – FCSB și a redevenit golgheterul din Superliga! Cum arată clasamentul | VIDEO

Andrea Compagno se bucura dupa un gol marcat alaturi de Darius Dumitru Olaru in meciul de fotbal dintre Sepsi OSK Sfantu Gheorghe si FCSB, contand pentru Play-off-ul Superligii Superbet, desfasurat pe Sepsi Arena din Sfantu Gheorghe, luni 3 aprilie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 6 poze

Andrea Compagno, atacantul italian în vârstă de 26 de ani de la FCSB, a marcat în meciul cu Sepsi Sfântu Gheorghe și a redevenit lider în clasamentul golgheterilor din Superliga.

Meciul dintre Sepsi Sfântu Gheorghe și FCSB s-a disputat luni seară, în cadrul etapei a doua a play-off-ului din Superliga, pe Sepsi Arena, iar roș-albaștrii au învins cu scorul de 2-1, după golurile marcate de către Andrea Compagno, în minutul 8, respecitv Florinel Coman, în minutul 19. Golul covăsenilor a venit din devierea lui Risto Radunovic, în propria poartă, în minutul 6.

Covăsnenii au deschis scorul încă din minutul 6, după un autogol al lui Risto Radunovic, dar FCSB a restabilit rapid egalitatea, prin reușita lui Andrea Compagno, din minutul 8. Roș-albaștrii au preluat apoi conducerea, în minutul 19, după golul marcat de către Florinel Coman.

• Vezi AICI VIDEO cu golul reușit de către Andrea Compagno în Sepsi – FCSB!

A fost golul cu numărul 17 marcat de către Andrea Compagno, în acest sezon din Superliga, ceea ce l-a pus din nou în fruntea clasamentului golgheterilor, devansându-l pe Marko Dugandzic, atacantul de la Rapid.

Clasamentul golgheterilor din Superliga:

1. Andrea Compagno (FCSB) – 17 goluri
2. Marko Dugandzic (Rapid București) – 16 goluri
3. Denis Alibec (Farul Constanța) și Sebastian Mailat (FC Botoșani) – 11 goluri
4. Andrei Ivan (Universitatea Craiova), Vitalie Damașcan (FC Voluntari), Daniel Paraschiv (FC Hermannstadt) – 10 goluri
5. Malcom Edjouma (FCSB), Rangelo Janga (CFR Cluj), Arnold Garita (FC Argeș) – 9 goluri

Cotat la două milioane de euro de către Transfermarkt, Andrea Compagno a marcat cinci goluri în cele șapte meciuri jucate pentru FC U Craiova în debutul acestui sezon din Superliga.

După transferul la FCSB, Andrea Compagno a reușit 12 goluri în 20 de meciuri jucate pentru roș-albaștri în campionat.

• 1.5 milioane de euro a plătit Gigi Becali către FC U Craiova, în schimbul lui Andrea Compagno, în vara anului trecut.

În urma acestui rezultat, FCSB rămâne pe locul 3, în clasamentul din Superliga, cu 33 de puncte, însă se apropie la un punct de CFR Cluj, a doua clasată, și la trei puncte de liderul Farul Constanța.

De cealaltă parte, Sepsi Sfântu Gheorghe rămâne pe ultimul loc din play-off (6), cu 21 de puncte.

Publicat: 03 04. 2023, 21:45
Actualizat: 03 04. 2023, 22:27