Andrea Compagno a dezvăluit, după Sepsi – FCSB, cum se înțelege cu Elias Charalambous, noul antrenor al roș-albaștrilor: „Mi se pare un băiat foarte bun!”

Andrea Compagno, atacantul italian în vârstă de 26 de ani de la FCSB, a marcat în meciul cu Sepsi Sfântu Gheorghe, iar la final a vorbit, printre altele, despre noul antrenor, Elias Charalambous.

Meciul dintre Sepsi Sfântu Gheorghe și FCSB s-a disputat luni seară, în cadrul etapei a doua a play-off-ului din Superliga, pe Sepsi Arena, iar roș-albaștrii au învins cu scorul de 2-1, după golurile marcate de către Andrea Compagno, în minutul 8, respecitv Florinel Coman, în minutul 19. Golul covăsenilor a venit din devierea lui Risto Radunovic, în propria poartă, în minutul 6.

După această partidă, Andrea Compagno s-a declarat încântat de cele trei puncte obținute, dar și de colaborarea cu Elias Charalambous, noul antrenor al lui FCSB.

„Era foarte importantă pentru noi o victorie, după ce au fost egaluri în celelalte meciuri (n.r. între adversarele din play-off). Erau importante punctele. Sunt foarte bucuros pentru această victorie.

Ne gândim la fiecare meci, obiectivul nostru este acesta (n.r. titlul), normal. Putem, avem o echipă foarte bună, dar trebuie să luăm meci cu meci. Acum avem meciul cu Clujul și ne gândim la asta. O să fie un meci foarte frumos și o să fim preăgtiți pentru asta. Intrăm în teren pentru asta (n.r. cele trei puncte).

Personal, mi se pare un băiat foarte bun, pregătit și împreună cu tot staff-ul facem o treabă foarte bună, muncim și ne pregătim pentru meciuri. Ne înțelegem cu el în engleză, fotbalul se înțelege”, a spus andrea Compagno, la flash-interviul de după meci.

În urma acestui rezultat, FCSB rămâne pe locul 3, în clasamentul din Superliga, cu 33 de puncte, însă se apropie la un punct de CFR Cluj, a doua clasată, și la trei puncte de liderul Farul Constanța.

Andrea Compagno, din nou golgheter în Superliga

A fost golul cu numărul 17 marcat de către Andrea Compagno, în acest sezon din Superliga, ceea ce l-a pus din nou în fruntea clasamentului golgheterilor, devansându-l pe Marko Dugandzic, atacantul de la Rapid.

Clasamentul golgheterilor din Superliga:

1. Andrea Compagno (FCSB) – 17 goluri
2. Marko Dugandzic (Rapid București) – 16 goluri
3. Denis Alibec (Farul Constanța) și Sebastian Mailat (FC Botoșani) – 11 goluri
4. Andrei Ivan (Universitatea Craiova), Vitalie Damașcan (FC Voluntari), Daniel Paraschiv (FC Hermannstadt) – 10 goluri
5. Malcom Edjouma (FCSB), Rangelo Janga (CFR Cluj), Arnold Garita (FC Argeș) – 9 goluri

Publicat: 03 04. 2023, 23:09