Alex Mitriță, omul meciului Poli Iași – Universitatea Craiova, a jucat cu probleme medicale: „Cred că am contractură!”

Ionut Alexandru Mitrita saluta galeria dupa meciul de fotbal dintre Universitatea Craiova si FC Hermannstadt, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul Ion Oblemenco din Craiova, vineri 4 august 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 6 poze

Alex Mitriță, extrema stânga în vârstă de 28 de ani de la Universitatea Craiova, a marcat un gol și a oferit o pasă de gol în meciul cu Poli Iași, dar a întâmpinat niște probleme medicale.

Meciul dintre Poli Iași și Universitatea Craiova s-a disputat sâmbătă seară, în cadrul etapei a cincea din Superliga, pe Stadionul „Emil Alexandrescu” și s-a încheiat cu victoria oltenilor, scor 4-1, după golurile marcate de către Markovic (min. 66), Ivan (min. 78), Mitriță (min. 90) și Roguljic (min. 90+4) Pentru moldoveni a deschis scorul Roman, în minutul 44.

După această partidă, Alex Mitriță a dezvăluit că are niște probleme musculare și așteaptă să efectueze niște analize pentru a ști despre ce este vorba. Acesta a simțit, încă din minutul 20, că are o problemă, dar a continuat să joace.

„O victorie meritată, un efort foarte mare, ne bucurăm că am luat cele trei puncte.

(n.r. despre situația sa medicală) Am simțit, cred că am o contractură, vom vedea zilele viitoare când voi face o testare.

(n.r. întrebat dacă eliminarea căpitanului lui Poli Iași a contat în întoarcerea scorului) Nu, am discutat în vestiar, am analizat ce am făcut greșit în prima repriză, am făcut opusul și ne-a ieșit jocul în repriza a doua.

O partidă foarte grea cu o echipă foarte bună, cu tradiție. Trebuie să ne gândim bine ce am făcut bine în a doua repriză. Locul 2, da. Campionatul e lung, dar suntem bucuroși că câștigăm”, a spus Alex Mitriță, la flash-interviul de după meci.

Cotat la 2.5 milioane de euro de către Transfermarkt, Alex Mitriță a jucat pentru Universitatea Craiova în toate cele cinci meciuri disputate până acum în Superliga și a marcat un gol.

Publicat: 12 08. 2023, 23:40
Actualizat: 12 08. 2023, 23:42