Alertă pentru Gheorghe Hagi! Dragoș Nedelcu a părăsit terenul pe targă la meciul dintre Farul Constanța și Sepsi Sfântu Gheorghe

Marian Mihai Aioani si Dragos Ionut Nedelcu discuta dupa meciul de fotbal dintre FC U Craiova si Farul Constanta, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul Ion Oblemenco din Craiova, duminica 3 septembrie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Dragoș Nedelcu, mijlocașul defensiv în vârstă de 26 de ani de la Farul Constanța, s-a accidentat în timpul meciului cu Sepsi Sfântu Gheorghe.

Meciul dintre Farul Constanța și Sepsi Sfântu Gheorghe s-a jucat sâmbătă seară, la Ovidiu, în cadrul etapei cu numărul 11 din Superliga și s-a încheiat cu victoria constănțenilor, scor 2-1, după golurile marcate de către Larie, din penalty, în minutul 6, și Budescu, în minutul 55. Pentru covăsneni a înscris Ștefănescu, în minutul 45+2.

În minutul 36 al acestei întâlniri, Dragoș Nedelcu s-a resimțit în urma unei pase și a acuzat probleme medicale la picior. Echipa medicală a intervenit, iar fotbalistul a fost scos de pe teren pe targă.

În locul său, Gheorghe Hagi a fost nevoit să îl introducă pe Mihai Popescu, fundașul central în vârstă de 30 de ani.

Cotat la 900 de mii de euro de către Transfermarkt, Dragoș Nedelcu a jucat șapte meciuri pentru Farul Constanța în acest sezon din Superliga și alte șase partide în Conference League, în care a reușit să și înscrie un gol. De asemenea, Dragoș Nedelcu a jucat și în cele două meciuri din preliminariile Ligii Campionilor.

Echipele de start în Farul Constanța – Sepsi Sfântu Gheorghe:

Farul: Aioani – Sîrbu, Larie, Artean, Kiki – Băluță, Nedelcu, Grameni – Mazilu, L. Munteanu, Budescu
Rezerve: Buzbuchi, M. Popescu, Rivaldinho, N. Popescu, Vînă, Andronache, Boli, Grigoryan, Sali, Dussaut
Antrenor: Gheorghe Hagi

Sepsi: Niczuly – Oroian, Bălașa, Ninaj, Florin Ștefan – Ion Gheorghe, Alimi, Matei – Ștefănescu, Safranko, Damașcan
Rezerve: Moldovan – Kecskes, Oroian, Kallaku, Francisco Junior, Aganovic, Varga, Debeljuh, Rondon
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Stadion: Complex Sportiv Academia Gheorghe Hagi – teren principal (Ovidiu)
Arbitru: Radu Petrescu, A1: Radu Adrian Ghinguleac, A2: Mircea Mihail Grigoriu