Alertă la Universitatea Craiova! Doi jucători abia reveniți de la echipa națională s-au accidentat în meciul cu CFR Cluj, iar Eugen Neagoe a fost nevoit să facă două schimbări în prima repriză

Emil Pieleanu, Eugen Neagoe si Mihai Alexandru Isfan la schimbare in meciul de fotbal dintre Universitatea Craiova si CFR Cluj, contand pentru Play-off-ul Superligii Superbet, desfasurat pe Stadionul Ion Oblemenco din Craiova, duminica 2 aprilie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 6 poze

Alexandru Ișfan, extrema dreapta în vârstă de 23 de ani de la Universitatea Craiova, și Ștefan Baiaram, mijlocașul în vârstă de 20 de ani al oltenilor, au ieșit accidentați în prima parte a meciului cu CFR Cluj.

Meciul dintre Universitatea Craiova și CFR Cluj s-a jucat duminică seară, în cadrul etapei a doua a play-off-ului din Superliga, pe Stadionul „Ion Oblemenco” din Bănie și s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, după golurile marcate de către Cvek, în minutul 69, respectiv Koljic, în minutul 72.

În minutul 23 al acestei întâlniri, Alexandru Ișfan s-a accidentat, iar antrenorul Eugen Neagoe a fost nevoit să facă o schimbare mai devreme decât s-ar fi așteptat. În locul lui Alexandru Ișfan a fost introdus Alexandru Cîmpanu, extrema dreapta în vârstă de 22 de ani a oltenilor.

În minutul 37, a cedat și Ștefan Baiaram. Acesta a acuzat probleme musculare în zona înghinală.

Cei doi fotbaliști au primit îngrijiri medicale pe teren, însă nu au mai putut continua partida. I-au dat astfel bătăi de cap antrenorului Eugen Neagoe, care a irosit două schimbări încă din prima parte a jocului.

A fost primul meci disputat de către cei doi în campionat, după revenirea de la echipa națională de tineret.

Ce au făcut Alexandru Ișfan și Ștefan Baiaram la echipa națională U21

Alexandru Ișfan a evoluat în partida amicală cu Germania U21. A fost titularizat de către selecționerul Emil Săndoi, însă înlocuit în minutul 62 cu David Miculescu, atacantul în vârstă de 21 de ani de la FCSB.

Cotat la 800 de mii de euro, Alexandru Ișfan a jucat 11 meciuri pentru Universitatea Craiova în acest sezon din Superliga și alte 21 de partide pentru FC Argeș, în prima parte a stagiunii.

• 4 goluri a marcat Alexandru Ișfan pentru FC Argeș în acest sezon din Superliga.

În ceea ce îl privește pe Ștefan Baiaram, acesta a intrat pe teren la pauza meciului amical dintre România U21 și Portugalia U21, scor 0-2, în locul lui Marius Corbu. Emil Săndoi l-a titularizat în partida contra nemților și l-a scos de pe teren în minutul 75, când l-a introdus pe Mihai Lixandru.

Cotat la un milion de euro de către Transfermarkt, Ștefan Baiaram a jucat 20 de meciuri pentru Universitatea Craiova în acest sezon din Superliga, reușind să înscrie trei goluri.

• 8 goluri în 36 de partide a marcat Ștefan Baiaram pentru Universitatea Craiova, în sezonul trecut din Superliga.
Publicat: 02 04. 2023, 21:52
Actualizat: 02 04. 2023, 22:56