Africanii sunt în delir după prestația lui Ngezana în Farul – FCSB! Ce scrie presa din țara natală a fundașului lui Gigi Becali

Siyabonga Ngezana si David Enagnon Kiki in meciul de fotbal dintre Farul Constanta si FCSB, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul central al Academiei Gheorghe Hagi din Ovidiu, duminica 17 septembrie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Siyabonga Ngezana, fundașul central sud-african în vârstă de 26 de ani de la FCSB, a fost lăudat în presa din țara natală, după partida cu Farul Constanța.

Meciul dintre Farul Constanța și FCSB s-a disputat duminică seară, la Ovidiu, în cadrul etapei a noua din Superliga și s-a încheiat cu victoria la limită a roș-albaștrilor, scor 1-0, după golul marcat de către Darius Olaru, din penalty, în minutul 57.

Cotat la 750 de mii de euro de către Transfermarkt, Siyabonga Ngezana a fost integralist în cadrul acestei partide și a bifat astfel cel de-al treilea meci oficial în tricoul lui FCSB.

Presa din Africa de Sud este în continuare cu ochii pe fundaș și a reacționat și după partida de la Ovidiu. Jurnaliștii sud-africani au notat faptul că Siyabonga Ngezana a fost omul meciului dintre Farul Constanța și FCSB.

„Fostul fundaș al echipei Kaizer Chiefs, Siyabonga Ngezana, se conturează ca fiind performerul partidei. Câștigă râvnitul titlu de omul meciului după evoluția sa stelară pentru FCSB.

Prestația lui Ngezana pe teren a jucat un rol esențial în asigurarea unei victorii cruciale cu 1-0 împotriva celor de la Farul, care a dus la consolidarea poziției celor de la FCSB în fruntea clasamentului. Fundașul sud-african și-a demonstrat priceperea pe parcursul celor 90 de minute de joc.

Notă: 7,9 – Evaluarea lui Ngezana spune multe despre performanța sa excepțională. În cele 90 de minute jucate, Ngezana a dat dovadă de rezistență și angajament față de echipă. Capacitatea sa de a citi jocul și de a degaja în timp util a asigurat ca apărarea FCSB să rămână intactă”, a notat publicația The CoverUp.

Și patronul Gigi Becali a fost încântat de prestația lui Siyabonga Ngezana și l-a lăudat pe fundaș după partida cu Farul Constanța.

„Ai văzut cum joacă Ngezana? Să vezi ce fotbalist o să fie. Are forță, viteză, tehnică, tot ce vrei”, a spus Gigi Becali, după Farul Constanța – FCSB.

Publicat: 18 09. 2023, 21:37