Adrian Porumboiu, verdict în cazul deciziei de arbitraj care l-a scos din minți pe Cristiano Bergodi în CFR Cluj – Sepsi: „E roșu și la propriu și la figurat!”

Meciul de fotbal dintre CFR Cluj si Sepsi OSK Sfantu Gheorghe, contand pentru SuperLiga Superbet, desfasurat pe Stadionul Dr. Constantin Radulescu din Cluj Napoca, luni 17 octombrie 2022. © FOTO:Flaviu Buboi/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 7 poze

Adrian Porumboiu, fostul arbitru român și fost finanțator la FC Vaslui, a analizat faza din meciul CFR Cluj – Sepsi Sfântu Gheorghe, care l-a scos din minți pe antrenorul covăsnenilor, Cristiano Bergodi.

CFR Cluj și Sepsi Sfântu Gheorghe s-au întâlnit luni seară, în cadrul etapei cu numărul 14 din Superliga, iar campioana a învins cu scorul de 2-1, după golurile marcate de către Yuri, în minutul 33, și Mihar, în minutul 84.

Covăsnenii au condus din minutul 27, când Denis Ciobotariu a înscris pentru Sepsi.

La finalul acestei partide, Cristiano Bergodi a luat foc, după ce Malele l-a faultat dur pe Andreas Dumitrescu, iar jucătorul lui Sepsi a început să sângereze, dar arbitrul Istvan Kovacs a acordat doar cartonașul galben și nici nu a mers să consulte sistemul VAR.

„Dacă nu a fost intenție, ci doar neglijență, nu se sancționează cu roșu. Eu nu am văzut, dar interpretez ce mi-ați descris dumneavoastră. Dacă s-a dus cu intenție și a folosit o forță disproporționată, e roșu.

Dacă ai văzut sângele, e roșu și la propriu și la figurat. Dacă s-a dus și a văzut că îi curge sânge, e clar că… Sângele nu curge așa dintr-o neglijență, ai lovit cu ceva, cu pumnul, cu palma… Fără intenție, nu e roșu, dar dacă i-a curs sânge, e roșu”, a spus Adrian Porumboiu, la Sport Total FM.

„Sunt un pic dezamăgit, dar nu le pot reproșa nimic băieților. Au făcut un meci foarte bun. Am deschis scorul, dar după am luat gol când eram în inferioritate numerică. Nu înțeleg cum nu se dă roșu, e incredibil (n.r. la faza în care Malele îl lovește cu cotul în cap pe Dumitrescu). Nu înțeleg cum arbitrul nu este chemat la VAR, chiar dacă e un arbitru important și mare precum Kovacs. Jucătorul are capul spart, dar el nu e chemat. Era roșu! Nu înțeleg! Dacă ești liniștit și nu vorbești ești luat de fraier în România. Acolo e clar roșu! Mă deranjează pentru că noi am pierdut meciul. Am luat golul de 1-1 când jucătorul era afară…” – Cristiano Bergodi, după CFR Cluj – Sepsi

Publicat: 18 10. 2022, 09:20
Actualizat: 18 10. 2022, 09:33