Adrian Mutu îl acuză pe Gheorghe Hagi de lipsă de fair-play, după Farul – Rapid: „Nu respectă asta!”

Antonio Valentin Sefer se bucura dupa un gol marcat alaturi de Adrian Mutu in meciul de fotbal dintre Farul Constanta si Rapid Bucuresti, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul central al Academiei Gheorghe Hagi din Ovidiu, sambata 11 martie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 6 poze

Adrian Mutu, antrenorul echipei Rapid București, s-a declarat mulțumit de atitudinea elevilor săi, deși au pierdut meciul cu Farul Constanța.

Adrian Mutu îl acuză pe Gheorghe Hagi de lipsă de fair-play, după Farul – Rapid

Meciul dintre Farul Constanța și Rapid București s-a disputat sâmbătă seară, la Ovidiu, în cadrul etapei cu numărul 30 din Superliga, iar gazdele au învins cu scorul de 2-1, după golurile marcate de către Artean, în minutul 21, respectiv Mazilu, în minutul 50. Pentru giuleșteni a deschis scorul Sefer, în minutul 14.

Înaintea acestei partide, suporterii Rapidului au luat decizia de a nu intra pe stadion, pentru că echipa organizatoare i-a oferit doar 270 de bilete, iar giuleștenii au venit în număr mult mai mare, în jur de 600.

Adrian Mutu a acuzat-o pe Farul Constanța de lipsă de fair-play din acest punct de vedere.

„Cred că și pe noi antrenorii ne-a mulțumit, a fost într-adevăr un meci spectaculos. Nu cred că mai e nevoie de comentat un asemenea gol (n.r. al lui Mazilu). Îmi pare rău pentru Moldo (n.r. portarul Horațiu Moldovan), pentru că e un portar de valoare, de multe ori ne-a salvat, iar noi toți suntem cu ei. Suntem într-o perioadă în care șansa nu e de partea noastră, cu penalty-uri ratate, cu goluri incredibile (n.r. încasate).

Bineînțeles că tot timpul e loc de mai bine. O să analizez cu jucătorii. Per ansamblu, jucătorii au avut o atitudine bună. Șansa nu a fost de partea noastră astăzi.

O să fie o luptă intensă în play-off. Participăm la acest play-off pentru a ajunge cât mai sus. Noi ne-am îndeplinit obiectivul. De aici încolo, presiune e pentru cei care au declarat că se luptă pentru titlu.

(n.r. despre faptul că suporterii Rapidului nu au intrat pe stadion) Dacă preferă să se joace cu tribunele goale, e problema lor. Rapid nu o să vină niciodată cu 200 de suporteri undeva, o să vină de la 5-6 sute în sus. Nu respectă sportivitatea. Dacă și în play-off vor face la fel, va fi o problemă”, a spus Adrian Mutu, la flash-interviurile de după meci.

Publicat: 11 03. 2023, 22:58
Actualizat: 11 03. 2023, 23:07