Adrian Mutu are infirmeria plină înaintea derby-ului Rapid – FCSB. Cu câți jucători a mai rămas în lot

Rapid are probleme mari cu accidentările în perspectiva derby-ului cu FCSB, programat duminică, la orele 21:30. La conferința de presă premergătoare duelului, Adrian Mutu a explicat situația dificilă pe care este nevoit să o gestioneze.

Antrenorul giuleștenilor mai are doar 20 de jucători la dispoziție, mare parte dintre aceștia fiind foarte tineri pentru un astfel de meci, în care orgoliile sunt mari. Rapid a avut trei accidentări în doar 36 minute în înfrângerea cu CFR Cluj, scor final 1-0.

Jakub Vojtus, Claudiu Belu și Romario Moise au părăsit terenul încă din prima repriză și rămân indisponibili.

Adrian Mutu, cea mai grea săptămână de când e la Rapid: are foarte mulți accidentați pentru derby-ul cu FCSB

Dragoș Grigore a acuzat amețeli după ultima partidă jucată, iar Junior Morais are dureri de la problemele medicale mai vechi. Totodată, Damien Dussaut și Răzvan Onea sunt și ei incerți.

În această săptămână, vișiniii i-au transferat pe Marko Dugandzic şi Jayson Papeau. Atacantul croat adus de la CFR Cluj va fi trimis pe teren, anunță Adrian Mutu.

„Cred că despre importanţa meciului sunt foarte puţine de spus, ştiţi foarte bine ce înseamnă acest meci pentru Rapid, pentru fanii noştri. Suntem conştienţi că va fi un meci foarte greu, dar vom juca la victorie. Jucăm pe Giuleşti, sperăm să fie un meci spectaculos, chiar dacă întâlnim o echipă valoroasă sper să ne impunem.

Publicat: 23 07. 2022, 22:05
Actualizat: 23 07. 2022, 22:06