Adrian Mutu a explicat de ce a pierdut Rapid cu FC U Craiova: „A fost un meci ciudat! Trebuie să uităm cât mai repede această seară”

Adrian Mutu reactioneaza in meciul de fotbal dintre Rapid Bucuresti si FC U Craiova, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul Rapid Giulesti din Bucuresti, vineri 10 februarie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Adrian Mutu acuză golul primit în primul minut de Rapid în meciul cu FC U Craiova.

FC U Craiova s-a impus cu 2-1 în Giulești, în fața Rapidului, și s-a apropiat la trei puncte de play-off. Oltenii au deschis scorul după numai câteva zeci de secunde, prin Bauza, iar Adrian Mutu, antrenorul Rapidului, spune că acesta a fost momentul psihologic al partidei.

„Briliantul” consideră că unii dintre jucătorii lui nu s-au ridicat la nivelul acestui meci.

Rapid a pierdut pe teren propriu cu FC U Craiova, iar Adrian Mutu spune că golul primit în primul minut de joc le-a turnat plumb în ghete elevilor săi.

„A fost un meci dificil, o seară ciudată pentru noi. Am început prost meciul, am primit gol repede și ne-a turnat plumb în ghete.

Am încercat să egalăm, am atacat… Nu a fost seara noastră. Au fost câțiva jucători care nu au avut o seară bună și s-a văzut.

Când ai temerea că în fața Craiovei n-ai câștigat în ultimul timp, mentalul se schimbă. Abia ce ne-am revenit în finalul reprizei, apoi am primit gol și a fost greu să ne revenim.

Dacă înscriam mai repede, cine știe care ar fi fost rezultatul. Intervine teama de a nu greși, de a primi mingea, mai ales în fața suporterilor noștri, care aveau pretenția să câștigăm acest meci.

E un duș rece pentru noi, mergem înainte. Eram neînvinși de trei luni. E o seară pe care trebuie să o uităm cât mai repede. A fost un meci ciudat pentru că am primit gol în secunda 45 și s-a schimbat totul.

Nu a fost seara noastră, trebuie să acceptăm această înfrângere, să învățăm din ea și să mergem mai departe”, a declarat Adrian Mutu, la finalul meciului.

Publicat: 10 02. 2023, 23:12