Adi Mutu își distruge jucătorii după înfrângerea cu Hermannstadt. „Aroganți, superficiali și iresponsabili!” Pe cine a luat în vizor „Briliantul” și ce spune despre debutantul Ongenda

Adrian Mutu reactioneaza in meciul de fotbal dintre Rapid Bucuresti si FC Hermannstadt, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul Rapid Giulesti din Bucuresti, sambata 4 martie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Adi Mutu, antrenorul principal al celor de la Rapid, își distruge jucătorii după înfrângerea suferită în Giulești, scor 0-1, cu Hermannstadt.

Adi Mutu își distruge jucătorii după înfrângerea cu Hermannstadt..Pe cine a luat în vizor „Briliantul”

Rapid a pierdut partida cu Hermannstadt, scor 0-1, în etapa 29 din Superiga, iar Adi Mutu a răbufnit la adresa jucătorilor săi după această înfrângere.

După ce a recunoscut că și-a asumat titularizarea lui Hevin Ongenda, Brilianul i-a luat la rost pe ceilalți jucători care au primit șansa să joace cu Hermannstadt, ar nu au dat randament. Printre fotbaliștii „taxați” de către Adi Mutu se numără și Marko Dugandzic.

„În prima repriză am jucat foarte slab, nu am avut ritm, am luat decizii proaste. Am fost aroganți, iresponsabili, superficiali, iar asta ne-a costat! Seara asta nu meritam să câștigăm. Era normal să schimb primul 11 față de meciurile anterioare pentru că veneam după 3 meciuri într-o săptămână. Cu Ongenda mi-am asumat pentru că are nevoie de joc, dar ceilalți au rămas datori față de mine, față de public. Aroganța ne-a costat. Eu cred că am intrat aroganți pe teren, ca și cum am câștigat, iar acest lucru se plătește.

Repriza a doua a fost bună, dar nu meritam să câștigăm. În seara asta am luat o lecție de la fotbal, a fost un duș rece. Ignat a jucat foarte bine, e singurul lucru pozitiv.

Dugandzic ar trebui să fie supărat. Eram sigur că o să ratăm pentru că nu era seara noastră. Fotbalul nu îți dă dacă nu meriți. Probabil (n.r. ar trebui să schimbe metoda de executare a penalty-urilor), vă dați seama că suntem analizați, așa cum îi analizăm și noi pe ceilalți. Ar rebui să existe schimbări. Să execuți în același mod… e previzibil. O să vedem (n.r. dacă o să îl mai pună să bată loviturile de la 11 metri). Penalty-urile se ratează, nu o să îl scoatem țap ispășitor pe Dugandzic.

Prima repriză ne-a costat. Eu cred că primul 11 a fost asumat, au fost jucători care nu au jucat. Ne pregătim de play-off și trebuie să avem jucători în formă. Nu se poate să joci numai din gleznă, nu suntem în fața blocului. Calitățile jucătorilor tehnici trebuie să fie folosite în folosul echipei”, a spus Adi Mutu.

Echipele de start de la Rapid – Hermannstadt 0-1:

Rapid (4-3-3): Moldovan- Belu, Săpunaru, Ignat, Morais- Emmers, Crepulja, Ioniță- Papeau, Luckassen, Ongenda
Rezerve: Drăghia, Iacob, Costache, Kait, Pănoiu, Onea, Grigore, Albu, Dugandzic
Antrenor: Adrian Mutu

Hermannstadt (4-2-3-1): Letica- Butean, Bejan, Stoica, Opruț- Sota, Biceanu- Balaure, Limaj, Popescu- Paraschiv
Rezerve: Muțiu, Medina, Antoche, Baba, Oroian, Bărbuț, D. Iancu, G. Iancu, Babic
Antrenor: Marius Măldărășanu

Publicat: 04 03. 2023, 22:40
Actualizat: 04 03. 2023, 23:05