Accidentat în meciul cu Farul Constanța, Andrei Ivan va fi apt de joc pentru derby-ul Universitatea Craiova – FCSB. EXCLUSIV

Accidentat după un contact mai puternic cu un adversar, atacantul Universităţii Craiova, Andrei Ivan, a solicitat schimbare în minutul 65 al meciului cu Farul Constanţa, fiind înlocuit de Mihai Căpățînă. Formaţia antrenată de Ivaylo Petev a pierdut cu 2-1 partida de pe „Ion Oblemenco” şi are numai 2 puncte acumulate în ultimele 4 meciuri.

Accidentarea lui Andrei Ivan nu este însă nici pe departe aşa de gravă cum a părut la prima vedere. Jucătorul de 27 de ani suferind o contuzie puternică, în urma căreia va absenta numai în primele zile ale săptămânii şi va fi recuperat pentru derby-ul cu FCSB, potrivit informațiilor ProSport, programat duminică, de la ora 20.00, pe arena „Ion Oblemenco”, Live Video Online pe ProSport.

Andrei Ivan nu a mai marcat din august 2023

Cotat de site-urile de specialitate la 2,4 milioane de euro, Andrei Ivan a jucat în sezonul actual în 22 de meciuri, dintre care 21 în Superliga și unul în Cupa României. Atacantul lui Mihai Rotaru a dat trei goluri și două pase decisive, toate în campionat, dar numai un singur gol a fost marcat din acţiune.

• Ultima reuşită a lui Andrei Ivan datează din urmă cu cinci luni şi jumătate, în victoria oltenilor cu Poli Iași, 4-1.

Ivaylo Petev, nemulțumit atacanții săi, după Universitatea Craiova – Farul Constanța 1-2

La finalul meciului din Bănie, antrenorul bulgar și-a exprimat nemulțumirea pentru lejeritatea cu care elevii săi au tratat ocaziile clare de a înscrie. Mai mult, Ivaylo Petev a luat din presiunea pusă pe Alexandru Mitriță și a precizat că fiecare fotbalist al Universității Craiova este obligat să producă mai mult pe faza ofensivă.

„Din păcate, continuăm să facem greșeli elementare. Am avut situația în care am egalat și imediat după am primit un gol. Repriza a doua a fost mai bună decât prima. Poate și norocul ne-a întors spatele. Ăsta e fotbalul, nu putem să întoarcem nimic. Ca să ajungem la aceste greșeli suntem vinovați cu toții. La situațiile pe care le-am avut în repriza a doua trebuia să marcăm cel puțin un gol. Asta e tensiunea, trebuie să marcăm cu orice preț.

Poate n-am meritat să câștigăm. Au fost foarte multe spații în repriza a doua. Numărul 9 de la Farul a jucat singur acolo, au un portar impecabil. Ei sunt cei doi vinovați pentru cele trei puncte pe care le-au obținut. Mitriță este un jucător cheie, au fost situații, dar nu a avut norocul să marcheze. Fiecare trebuie să fie responsabil, nu putem să ne așteptăm doar la el. Încă nu am vorbit cu medicul despre Ivan. O să analizăm și vom vedea unde am greșit”, a declarat antrenorul Ivaylo Petev, după meciul cu Farul.

Publicat: 22 01. 2024, 19:07
Actualizat: 22 01. 2024, 19:07