Abia acum s-a aflat! De ce au fost schimbați Darius Olaru și Florinel Coman în FC U Craiova – FCSB 1-3. Explicațiile lui Elias Charalambous

Meciul de fotbal dintre U Craiova 1948 si FCSB, contand pentru SuperLiga Superbet, desfasurat pe Stadionul Municipal Constantina Dita din Targu Jiu, duminica 16 iulie 2023. © FOTO:Catalin Ciupureanu/SPORT PICTURES

FCSB a învins-o pe FC U Craiova, scor 3-1, în prima etapă din sezonul 2023-2024, iar vicecampioana României a făcut două mutări neașteptate chiar de la primul meci din Superliga.

FC U Craiova – FCSB s-a încheiat cu victoria echipei roș-albastre, scor 1-3, însă formația condusă de Elias Charalambous ar putea să piardă doi jucători de bază după debutul în sezonul 2023-2024 din Superliga.

Darius Olaru a fost înlocuit de Malcom Edjouma cu puțin timp înainte ca arbitrul să fluiere finalul primei reprize a meciului FC U Craiova – FCSB, după ce căpitanul vicecampioanei României a acuzat dureri în zona coapsei piciorului stâng.

O altă mutare surprinzătoare a avut loc chiar la pauza meciului de la Târgu Jiu. Florinel Coman, unul dintre cei mai buni jucători de la FCSB din prima repriză, a fost înlocuit cu Andrei Cordea, fotbalist care a și contribuit la golul marcat de Malcom Edjouma.

La finalul meciului de la Târgu Jiu, Elias Charalambous a explicat de ce a ales să îi schimbe pe cei doi lideri de la FCSB. „Coman a simţit o durere la spate, nu e nimic grav, aşa cred. Vom vedea mâine, medicul îl va controla. N-am vrut să riscăm, pentru că este un jucător foarte important pentru echipă. Olaru a avut dureri, de asemenea. Mâine vom şti mai multe despre situaţia celor doi jucători”, a spus Elias Charalambous după FC U Craiova – FCSB, scor 1-3.

Ilie Dumitrescu nu-i crede pe Elias Charalambous și Florinel Coman

Chiar dacă Florinel Coman și Elias Charalambous au susținut schimbarea a fost făcută în urma unor probleme medicale ale lui „Mbappe de România”, Ilie Dumitrescu este convins că Gigi Becali a fost cel care a dictat înlocuirea lui Florinel Coman cu Andrei Cordea.

Penalty-ul a fost făcut în minutul 16. A avut o problemă la căzătură acolo Coman și a mai jucat vreo 30 de minute (n.r. râde). E delicat, el ce să spună? Eu nu cred că a avut ceva. Dacă știe și tratamentul că în două zile este gata…

El este un profesionist și îmi pare rău. În perioada asta trebuie să le dai jucătorilor 65-70 de minute, pentru a intra în ritm”, a transmis Ilie Dumitrescu după FC U Craiova – FCSB 1-3.

Publicat: 17 07. 2023, 09:59
Actualizat: 17 07. 2023, 10:01