A știut Gheorghe Hagi de ce îl readuce la Farul! Louis Munteanu a reușit dubla în meciul cu Universitatea Craiova, primul de la revenirea în Superliga | VIDEO

Louis Munteanu se bucura dupa un gol marcat alaturi de Ionut Daniel Vina in meciul de fotbal dintre Farul Constanta si Universitatea Craiova, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul central al Academiei Gheorghe Hagi din Ovidiu, duminica 27 august 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Louis Munteanu, atacantul român în vârstă de 21 de ani de la Farul Constanța, a deschis scorul în meciul cu Universitatea Craiova.

Meciul dintre Farul Constanța și Universitatea Craiova s-a disputat duminică, la Ovidiu, în cadrul etapei a șaptea din Superliga, iar campioana s-a impus cu scorul de 2-0, după golurile marcate de către Louis Munteanu, în minutele 17, respectiv 35.

În minutul 17 al acestei întâlniri, Louis Munteanu s-a poziționat foarte bine în fața porții, a primit o centrare și a trimis direct în plasa oltenilor, deschizând astfel scorul la Ovidiu.

A fost primul gol pe care îl reușește Louis Munteanu chiar în primul meci de la revenirea la Farul Constanța.

Apoi, în minutul 35, Louis Munteanu a executat perfect o lovitură liberă de la mare distanță și nu i-a dat nicio șansă portarului de la Universitatea Craiova.

• Vezi AICI VIDEO cu golurile marcate de către Louis Munteanu în Farul Constanța – Universitatea Craiova!

Cotat la 1.4 milioane de euro de către Transfermarkt, Louis Munteanu a fost împrumutat de către Fiorentina la Farul Constanța și în sezonul trecut, dar la finalul campionatului a expirat înțelegerea. În această vară, italienii l-au trimis din nou în România.

În sezonul trecut din Superliga, Louis Munteanu a jucat 29 de meciuri pentru Farul Constanța și a înscris zece goluri în campionat.

Echipele de start în Farul Constanța – Universitatea Craiova:

Farul Constanța: Aioani – Dussaut, Larie, Boli, Kiki – Vînă, Nedelcu, Artean – Ad, Mazilu, Munteanu, Grameni
Rezerve: Buzbuchi – Sîrbu, M. Popescu, T. Băluță, Marins, Budescu, Sali, D. Grosu, Rivaldinho
Antrenor: Gheorghe Hagi

Universitatea Craiova: L. Popescu – Căpățînă, Zajkov, Raul Silva, N. Bancu – Kurtic, Screciu – A. Ivan, Baiaram, Mitriță – Markovic
Rezerve: Lazar – Badelj, Ndong, Al. Mateiu, Al. Crețu, Danciu, Cîmpanu, Roguljic, Koljic
Antrenor: Laurențiu Reghecampf

Stadion: „Academia Gheorghe Hagi”
Arbitru: Bîrsan Marcel (Bucureşti), A1: Gheorghe Sebastian Eugen (Suceava), A2: Urzică Vladimir (Piatra Neamţ – Neamţ), Arbitru VAR: Chivulete Andrei Florin (Bucureşti), Arbitru AVAR: Trandafir Cristina Mariana (Bucureşti)

Publicat: 27 08. 2023, 22:04
Actualizat: 27 08. 2023, 23:24