A ieșit Florinel Coman de tot din grațiile lui Gigi Becali? Detaliul care a atras atenția în timpul meciului FC U Craiova – FCSB

Un detaliu din prima repriză a meciului FC U Craiova – FCSB, din prima etapă a noului sezon de Superliga, ar putea conduce către ideea că Florinel Coman a ieșit din grațiile lui Gigi Becali la echipa roș-albastră.

Deși recent și-a prelungit cu cinci ani contractul cu vicecampioana României, informație furnizată în exclusivitate de ProSport, se pare că cel poreclit „Mbappe” de către patron și-a pierdut statutul de al doilea căpitan de la FCSB.

În prima parte a jocului de la Tg. Jiu, primul căpitan, Darius Olaru, a suferit o accidentare ce a părut a fi de ordin muscular în primă fază, așa că a fost înlocuit de Elias Charalambous cu Malcom Edjouma.

Deși toată lumea se aștepta ca banderola să ajungă pe brațul lui Florinel Coman, al doilea căpitan al roș-albaștrilor din sezonul trecut, aceasta a mers, destul de surprinzător într-o oarecare măsură, la Adrian Șut.

Surprinderea generată de acest moment a fost cu atât mai mare cu cât Florinel Coman făcuse o primă repriză bună în meciul cu FC U Craiova. El a dus scorul la 2-0 în minutul 17, dintr-o lovitură de la 11 metri pe care tot el o obținuse.

În plus, „Mbappe” a avut o contribuție și la prima reușită a roș-albaștrilor, semnată de David Miculescu în minutul 8. Iar pentru ca tabloul să fie complet, Florinel Coman a mai și fost înlocuit la pauză cu Andrei Cordea.

Cum s-au prezentat cele două echipe la partida de la Tg. Jiu:

FC U Craiova: R. Popa – Compagnucci, Paramatti, Henriques, Mascarenhas – Dr. Albu, Vl. Achim – Baeten, Bahassa, Van Durmen – Chițu
Rezerve: Gurău – Negru, Kvakic, Vl. Pop, Vanghele, Asamoah, Sidibe, Ibrahim, Blănuță
Antrenor: Florin Drăgan (interimar)

FCSB: Târnovanu – Pantea, Dawa, Haruț, Radunovic – Djokovic, Șut, Olaru – Al. Băluță, Miculescu, Fl. Coman
Rezerve: R. Udrea – V. Crețu, Panțîru, Lixandru, Edjouma, V. Gheorghe, Ov. Popescu, Radaslavescu, Cordea
Antrenor: Elias Charalambous

Stadion: Municipal „Constantina Diță”, Târgu Jiu
Arbitru: Radu Petrescu / Asistenți: Mircea Grigoriu și Radu Ghinguleac
Arbitru VAR: Cătălin Popa / Arbitru A. VAR: Ionuț Coza

Publicat: 16 07. 2023, 22:51
Actualizat: 16 07. 2023, 22:57