A greșit Marian Aioani la golul înscris cu călcâiul de Abdallah? Noul portar al Rapidului, total surprins la faza în care Dinamo a egalat

Marian Mihai Aioani în meciul de fotbal dintre Dinamo Bucuresti si Rapid Bucuresti, contând pentru Superliga Superbet, desfășurat pe Arena Nationala din Bucuresti, sambata 27 ianuarie 2024. © FOTO: Răzvan PĂSĂRICĂ/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 8 poze

Marian Aioani, portarul român în vârstă de 24 de ani proaspăt transferat de la Farul Constanța, a încasat un gol surprinzător la debutul său la Rapid, în partida cu Dinamo.

Meciul dintre Dinamo și Rapid s-a disputat sâmbătă seară, pe Arena Națională, în cadrul etapei cu numărul 23 din Superliga și s-a încheiat cu victoria giuleștenilor, scor 2-1, după golurile marcate de către Jayson Papeau, în minutul 43, respectiv Borisav Burmaz, în minutul 90. Pentru „câini”, a înscris Hakim Abdallah, în minutul 45+1.

Marian Aioani, gol cu călcâiul încasat la debutul său pentru Rapid în meicul cu Dinamo

În minutul 45+1 al acestei întâlniri, după un corner, Marian Aioani a boxat și balonul a ajuns la croatul Christian Ilic (27 de ani) care a șutat din interiorul careului către poarta giuleștenilor, mingea a fost deviată până la Hakim Abdallah (26 de ani), în colțul careului mic.

Portarul giuleștenilor nu s-a poziționat rapid în poartă, a părut surprins de reacția colegilor săi din apărare, așteptându-se ca aceștia să intervină, iar atacantul lui Dinamo a trimis cu călcâiul direct în poarta celor de la Rapid.

Francezul l-a surprins pe Marian Aioani. A existat acolo o oarecare lipsă de comunicare între noul portar din Giulești și coechipierii săi.

Această reușită a venit la doar trei minute de la golul reușit de către Jayson Papeau, extrema stânga în vârstă de 26 de ani de la Rapid, în poarta „câinilor”.

Echipele de start în Dinamo – Rapid

DINAMO: Golubovic – Lucas Araujo, Velkovski, Homawoo – De Moura, Pavicic, Ilic, Amzăr – Abdallah, Gregorio, Politic
REZERVE: Răilean – Iglesias, Gnahore, D. Irimia, Neagu, Bani, Grigore, Al. Irimia, Milanov, Costin, Ghezali, Patriche
ANTRENOR: Zeljko Kopic

RAPID: Aioani – Onea, Săpunaru, Iacob, Braun – Hasani, Albu, Djokovic – Papeau, Rrahmani, El Sawy
REZERVE: Drăghia – Grigore, Cristea, Borza, Bădescu, Oaidă, Bamgboye, Ioniță, Cîrjan, Burmaz, Soni
ANTRENOR: Cristiano Bergodi

Stadion: Arena Naţională (Bucureşti)
Arbitru: Găman George Cătălin (Craiova) / A1: Gheorghe Sebastian Eugen (Suceava), A2: Constantinescu Andrei (Bucureşti) /
Arbitru VAR: Haţegan Ovidiu (Arad), Arbitru Asistent VAR: Danşa Ciprian Florin (Satu Mare)

Publicat: 27 01. 2024, 21:12
Actualizat: 27 01. 2024, 22:02