„Sunt unii aici care nu știu ce înseamnă fotbal!”. A înscris și s-a luat de toată lumea. Florin Tănase, supărat pe fani și arbitri la finalul meciului cu Astra: „La noi și dacă se bagă VAR-ul…”

Florin Tănase a înscris golul decisiv al FCSB-ului în victoria cu Astra Giurgiu, scor 1-0, în runda cu numărul șapte din Liga I Betano, iar decarul formației lui Mihai Teja a avut mai multe nemulțumiri la finalul partidei de pe Arena Națională.

Atacantul gazdelor s-a declarat optimist cu privire la șansele echipei sale de a câștiga titlul în dauna lui CFR Cluj și a explicat de ce nu s-a bucurat la golul înscris în minutul 55: „O victorie importantă, încă mai sperăm. Dacă cei de la CFR se vor încurca, se joacă! Îmi dă încredere, e important să marchez, să am moral bun, dar mă bucur, în primul rând, că am luat cele trei puncte și după aceea pentru gol. (n. red – întrebat de ce nu s-a bucurat la gol) Sunt niște fani pe aici care vin și nu știu ce înseamnă fotbal, a comentat Tănase, la DigiSport.

Apoi, fostul jucător de la Viitorul a comentat și arbitrajul lui Radu Petrescu, care, în viziunea sa, nu i-a acordat trei penalty-uri în partida cu Astra: „La mine au fost trei penalty-uri, două în prima repriză și unul în a doua repriză. Nu știu cât de clar trebuie să fie pentru acești arbitri. Poate trebuie să îți rupă piciorul. La noi și dacă se bagă VAR-ul, tot greșeli o să se facă”, a explicat decarul.

Tănase a explicat și momentul din minutul 56, când a părut că refuză banderola de căpitan care i-a fost oferită de Planic: „Nu am refuzat banderola, a fost o neînțelegere. Eu l-am întrebat pe Planic ceva, el a înțeles altceva, de aceea mi-a aruncat-o să o iau eu”.

În final, jucătorul de la FCSB s-a arătat încrezător că fosta sa echipă, FC Viitorul, ar putea să o încurce pe CFR Cluj, luni: „Am mare încredere în Viitorul, sunt o echipă care joacă un fotbal bun. Dacă nu vor primi un gol din fază fixă, atunci eu cred că pot scoate un rezultat pozitiv”, a explicat Tănase.

CFR Cluj ocupă primul loc în Liga I Betano, cu 41 de puncte, la două lungimi de FCSB, care are un meci mai mult disputat. Ardelenii vor juca, luni, pe teren propriu, contra lui FC Viitorul.

Publicat: 28 04. 2019, 23:14
Actualizat: 28 04. 2019, 23:15